Josef Nejedlý zůstává jednatelem jindřichohradecké likérky Fruko - Schulz.

Josef Nejedlý zůstává jednatelem jindřichohradecké likérky Fruko - Schulz. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Do likérky Fruko vstoupili Rusové. Je to krok vpřed, uklidňuje šéf

  • 7
V jindřichohradecké likérce Fruko-Schulz získali většinový podíl ruští podnikatelé. Podle jednatele firmy je to však pouze další nutný krok, který byl potřeba, aby se firma mohla dál rozvíjet.

Rusové získali většinu akcií společnosti Furato, která je vlastníkem jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz. "Změna majitelů bude jednoznačně ku prospěchu firmy," tvrdí jednatel Fruka Josef Nejedlý.

Padesát procent akcií Furata prodal Vlastimil Blecha, který činnost v likérce již ukončil, sám Nejedlý se části svých také zbavil. Většinu tak získala skupina ruských podnikatelů, kteří působí v ruském výrobci lihovin Ladoga.

Fruko se tím začlenilo do nadnárodního holdingu, jenž sdružuje ještě dvě firmy ve Španělsku, které vyrábí víno, a dva francouzské producenty koňaku. Největším výrobcem v holdingu je ruský gigant Ladoga, Fruko je nyní druhé.

"Je to jednoznačně posun firmy do Evropy, protože díky tomuto začlenění nyní vyvážíme velkou část produkce do zahraničí. Zároveň dovážíme vína ze Španělska a během 14 dnů přivezeme i francouzský koňak. Firmy mezi sebou budou spolupracovat. Zatím sondujeme, co se na jejich trzích bude prodávat," poukazuje Nejedlý s tím, že v zahraničí vidí velký potenciál. Na rozdíl od tuzemského trhu.

Po metanolové aféře se totiž Fruku značně propadly tržby, nejvíce to odnesl rum a vodka. Ty přitom tvoří hlavní sortiment likérky pro místní trh.

Podnik bude nabírat zaměstnance

Podle šéfa rozhodně není důvod k obavám o budoucnost firmy. Naopak. Společnost investuje do nových technologií a za poslední měsíce přišla s více než dvěma desítkami nových produktů. A jejich odbytištěm jsou hlavně východní trhy.

Mezi novinkami jsou různé druhy likérů - jablečný, kakaový, mangový, kávový, banánový, jahodový nebo malinový. Určené jsou hlavně pro míchané nápoje, které jsou silně na vzestupu.

"Jsou to sladké likéry od 15 do 25 procent alkoholu. Devadesát procent této produkce jde do Ruska," řekl Nejedlý.

A v plánu je i nábor lidí, protože výroba půjde nahoru. Možná i proto je mezi zaměstnanci likérky naprostý klid. Na otázku, jestli nemají strach, když se změnil majitel, odpověděl jeden z nich udiveně: "A proč bych měl mít strach?"

Oslovení pracovníci ve Fruku naopak cítí, že by se firmě mohlo lépe dařit. "Nemůžeme se pořád ohlížet na to, co bylo. Kdyby to tu koupili Rakušáci, tak nikdo neřekne ani ň," namítl další ze zaměstnanců.

Strach tak je paradoxně spíše mimo zdi Fruka než uvnitř firmy. Jednatel likérky se například sešel i s jindřichohradeckým starostou a vysvětloval mu, jak se věci mají.

"Nikdo se nemusí bát, nezavíráme to tu, nestěhujeme se. Není to tak, že jsme nevěděli, co s firmou, a prodali ji prvním Rusům, kteří šli okolo a zacinkali měšcem. Jsou to zkušení manažeři, kteří patří k předním ruským výrobcům. Potenciál českého exportu je hlavně východ," zdůraznil Nejedlý.

Fruko už několik let pro Ladogu v licenci vyrábí Carskuju vodku, což je exkluzivní vodka, kvalitou na úrovni finských.

Vedení likérky proto zdůrazňuje, že Fruko-Schulz je nadále českou firmou s českým vedením a českými zaměstnanci. Pouze se změnila struktura akcionářů.