Originální obrazy, sítotisky i slavné obaly hudebních alb od Andyho Warhola zaplní od 1. července do 25. srpna zámeckou jízdárnu v Hluboké nad Vltavou.

Originální obrazy, sítotisky i slavné obaly hudebních alb od Andyho Warhola zaplní od 1. července do 25. srpna zámeckou jízdárnu v Hluboké nad Vltavou. | foto: MF DNES

Na co se těšit v roce 2013? Na Závišův kříž, Warholova díla a tygra

  • 0
Po celý rok budeme psát datum zakončené nešťastným číslem 13. Ovšem není se čeho obávat. I tak se dočkáme mnoha příjemných novinek. Vybrali jsme pro vás sedm (šťastných) událostí.

1. Alšova jihočeská galerie oslaví šedesátiny výstavou Warhola
Více než 90 velkoformátových děl Andyho Warhola budou moci v létě obdivovat i Jihočeši. Alšova jihočeská galerie připravila výstavní projekt Andy Warhol - Zlatá šedesátá. Originální obrazy, sítotisky i slavné obaly hudebních alb od jedné z největších osobností umění 20. století zaplní od 1. července do 25. srpna zámeckou jízdárnu v Hluboké nad Vltavou. Podle kurátora Miroslava Houšky půjde o největší Warholovu výstavu na jihu Čech jak rozsahem, tak obsahem a rozmanitostí. Díla zapůjčí soukromí čeští sběratelé a galerie. Organizátoři jednají s Múzeem moderného umenia Andyho Warhola ve slovenských Medzilaborcích. Odtud by do Čech mohla doputovat tamní chlouba - Campbellovy polévky (více čtěte zde).

2. Tábor začne měnit tvář Křižíkova náměstí
Křižíkovo náměstí v centru Tábora konečně čeká rekonstrukce. Začít měla už loni, ale kvůli odvolání neúspěšné firmy v tendru se pozdržela. Tábor začne opravovat náměstí, které tvoří jedna z nejrušnějších křižovatek ve městě, na jaře. V rozpočtu má na akci připravených 18 milionů korun, celkově i s dotacemi má vyjít na 50 milionů korun. Za to zde přibude zeleň, lavičky a také třímetrová plastika nazvaná Brána času, která oddělí historické město od nového. Podle vedení radnice má být celý prostor vlídnější k lidem, ale doprava se zde příliš nezmění, protože například kruhová křižovatka se na toto místo nevejde (více čtěte zde).

Závišův kříž

3. Uvidíte Závišův kříž. V pancéřové skříni v oratoři
Závišův kříž, který je jednou z nejvzácnějších památek svého druhu na světě, bude od dubna vystaven ve vyšebrodském klášteře. Pro relikviář se letos budovala pancéřová klenotnice v rožmberské oratoři klášterního kostela. Oratoř je těžko přístupná. Kdo bude chtít národní kulturní památku spatřit na vlastní oči, bude muset překonat úzké točité schodiště vedoucí na gotickou věž z kaple svatého Benedikta. Asi 70 centimetrů vysoký dvouramenný kříž byzantského původu se podle historiků řadí mezi deset nejvzácnějších relikviářů světa. Je pozlacen a zdoben filigránem, drahokamy a množstvím perel. Závišův kříž se také objeví na známce České pošty, která vyjde v dubnu u příležitosti Zemské výstavy. Ta se uskuteční v Bad Leonfeldenu, Freistadtu, Českém Krumlově a Vyšším Brodě a potrvá osm měsíců (více čtěte zde).

4. Lepší komfort pro seniory v Dobré Vodě
Rekonstrukce Domova důchodců v Dobré Vodě u Českých Budějovic vyjde na více než 100 milionů korun a přinese především větší komfort klientům. Rozšíří se počet koupelen a toalet, nově budou mít k dispozici výtah. Také rozvody elektřiny a tepla budou nové. Z bývalé kotelny se zase stanou moderní pokoje. Domov měl původně kapacitu 284 lůžek, přestavbou vzniknou nová lůžka na oddělení se zvláštním režimem - třeba pro lidi s Alzheimerovou chorobou. Jihočeský kraj také začne stavět nový domov důchodců v Bechyni. Investice dosáhne 220 milionů korun.

5. Turisté dostanou sruby k přespání na Šumavě
Správa šumavského parku plánuje příští rok postavit tři až pět nových dřevěných srubů, které by sloužily turistům pro přespání zdarma. Podobný systém funguje v mnoha evropských národních parcích. Na Šumavě měli lidé dosud zdarma možnost bivakovat jen na nouzových nocovištích. Těch je napříč parkem podél červené páteřní turistické trasy od Nové Pece do Železné Rudy sedm a ročně v nich přespí na osm stovek turistů. Nové sruby budou velké tři krát tři metry a správu parku budou stát minimum peněz. Vyrobí je ze dřeva původně ponechaného v lesích k zetlení, které však nyní odsud správa parku vytahuje, protože je ho tam příliš. Sruby hodlá začít stavět na jaře.

V Zoo Ohrada bude k vidění i tygr ussurijský.

6. Tři expozice v zoo Ohrada za celkem 40 milionů korun
Návštěvníci Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou nyní mezi ptačí voliérou a restaurací s dětským hřištěm procházejí podél rozlehlého staveniště. V červnu by tu však místo dělníků a pracovních strojů měli sledovat kamzíky, gazelu, rosomáka, sysla, sviště, orla i supa mrchožravého či tygra ussurijského. Právě pro posledně jmenované zvíře vzniká bazén, orli skalní zase najdou domov v kruhové stavbě z mnoha velkých kamenů. Celkem tu za 40 milionů korun vzniknou tři expozice. Kromě horské a stepní fauny přibude ještě pavilon s terárii pro plazy.

7. Písecká nemocnice dokončí nové iktové centrum
Písecká nemocnice nyní staví iktové centrum zaměřené na léčbu pacientů s mozkovou mrtvicí. Náklady na jeho vybudování činí 70 milionů korun. "Iktové centrum, které vzniká nástavbou nad centrálními operačními sály, by mohlo zahájit provoz v květnu," řekl ředitel nemocnice Jiří Holan. Písek je jedním ze dvou jihočeských měst, kde takové středisko funguje. Iktové centrum v Písku zahájilo provoz v lednu 2012 a momentálně se nachází na neurologickém oddělení. Nové prostory nabídnou pacientům komfortnější a modernější zařízení. Navíc se tím také navýší kapacita lůžek. Iktové centrum nyní může přijmout maximálně 27 pacientů se standardní léčbou a pět případů na jednotku intenzivní péče. V nových prostorách bude 30 standardních lůžek a sedm lůžek pro intenzivní péči.