Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Yvetta Chmelová, 5plus2.cz

Lepší technika i zbrojnice. Dobrovolní hasiči už dosáhnou i na dotace

  • 1
Nový zákon rozšiřuje pravomoci profesionálních sborů. Budou například moci vstupovat do ohrožených bytů. Jihočeské dobrovolnické jednotky zase mohou získat peníze na rekonstrukce zbrojnic i techniku.

Na jihu Čech působí 46 200 dobrovolných hasičů v 1 028 sborech. Pro naplnění svého poslání teď získají lepší podmínky. Díky novému zákonu o hasičském záchranném sboru budou čerpat dotace nejen na techniku, ale i na rekonstrukce zbrojnic.

O peníze navíc mohou žádat všechny sbory bez ohledu na velikost. Zákon schválili poslanci a senátoři. K jeho uvedení v platnost zbývá už jen podpis prezidenta. K tomu by možná mohlo dojít v úterý 24. listopadu na schůzce Miloše Zemana s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslavem Rybou.

Hrad odmítl termín komentovat. „O podpisu zákona informujeme zásadně až v okamžiku, kdy je ústavní akt učiněn,“ odpověděl na dotaz MF DNES prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zateplí budovu a opraví střechu

Opravu střechy, zateplení a snížení podlahy zbrojnice i přístavbu dvojgaráže se zázemím pro zásahovou jednotku připravují třeba hasiči z Netolic na Prachaticku. Velitel jejich dvaatřicetičlenné výjezdové jednotky Jan Marek vysvětlil, že současné prostory nevyhovují rozměrům nových aut.

„Současné garáže jsou postavené pro nižší vozidla. Máme problémy zajíždět do nich třeba naší tatrou, a to jsme odmontovali lištu na korbě,“ zmínil Marek s tím, že do obou stavebních akcí se Netoličtí pustí v červnu.

Letos uspěli se žádostí o grant od Hasičského záchranného sboru ČR a pořídili moderní dýchací přístroje. Díky příspěvku Evropské unie v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) navíc dostanou dopravní automobil na řešení zimních kalamit.

IROP je v současnosti jedním z nejvýznamnějších zdrojů financí pro dobrovolnické sbory. Platí od loňska do roku 2020, Evropská unie jeho prostřednictvím rozděluje peníze mezi hasiče z oblastí ohrožených živelními pohromami nebo technickými či technologickými haváriemi.

„Netolice byly vyhodnocené jako místo, kde častěji hrozí sníh a námraza,“ upřesnil Jan Marek.

Krajský úřad dal 24 milionů

Krajský starosta dobrovolných hasičů Jiří Žižka změny vyplývající z nového zákona vítá. Za nejdůležitější považuje možnost čerpání grantů i těmi nejmenšími sbory. Ty se totiž dosud nemohly o příspěvky v takovém rozsahu ucházet. Až dosud žádali hasiči o dotace ministerstva vnitra a školství, kraj nebo různé nadační fondy.

„Největší část dotací dobrovolným hasičům u nás poskytl krajský úřad. Celkem to byla částka převyšující 24 milionů korun,“ řekl Žižka.

Doplnil, že jednou z největších investičních akcí letošního roku byl nákup nového dopravního auta pro dobrovolníky z Dolního Bukovska na Českobudějovicku.

Příští rok se chtějí hasiči zaměřit na besedy s mládeží a seniory, zabezpečit postupové soutěže v požárním sportu a spolupracovat s krajem na zajištění přípravy dobrovolných hasičů pro řešení mimořádných událostí.

Spíše formálních změn se dočkají i profesionální hasiči. Nový zákon rozšiřuje některé jejich pravomoci. Při důvodném podezření na ohrožení životů či majetku budou třeba moci vstupovat do cizích bytů. Zákon rovněž potvrzuje jejich postavení jako organizační složky státu. To znamená, že jsou oficiálně řízeni ministerstvem vnitra a svým generálním ředitelstvím, o hospodaření si však rozhoduje každé krajské ředitelství samostatně.

Ředitel HZS Jihočeského kraje Lubomír Bureš oceňuje i umožnění nošení uniforem bývalými členy sboru. Zatímco vojáci a policisté si mohli oblékat stejnokroje na slavnostní setkání i po skončení aktivní kariéry, hasičům zákon tuto výsadu zakazoval. Bez výjimky. Za porušení hrozila pokuta až 3 000 korun.

Za podstatné považuje také změny v operačním řízení, které umožní vést evidenci zájmových skupin. Například neslyšících nebo jinak postižených. Tito lidé totiž mívají problémy s přivoláním pomoci. Hasiči si nyní uloží jejich čísla a budou rovnou vědět, kam vyjet.

„Chceme individuálně přistupovat k různým skupinám obyvatel, ale narážíme na zákon o ochraně osobních údajů. Nový zákon nám značně ulehčí práci s informacemi,“ podotkl Bureš.