Dobrovolní hasiči mohou žádat o krajské dotace. Peníze mohou využít například na koupi nového vybavení. (Ilustrační snímek)

Dobrovolní hasiči mohou žádat o krajské dotace. Peníze mohou využít například na koupi nového vybavení. (Ilustrační snímek) | foto: HZS Karlovarského kraje

Dobrovolní hasiči mohou žádat o dotace na vybavení a opravy

  • 3
Nové ochranné obleky, žebříky, dýchací přístroje, ale i opravené cisterny a hasičárny. To vše mohou mít dobrovolní hasiči z jižních Čech, kteří letos požádají krajský úřad o dotaci. Peníze mohou využít na pořízení techniky nebo na modernizaci, naopak nesmí je utratit za požární sport či kulturní akce.

"Rada kraje doporučila zastupitelům schválit a vyhlásit Grantový program na podporu dobrovolných hasičů. Kraj hasiče podpoří částkou 8,12 milionu korun," potvrdila mluvčí krajského úřadu Kateřina Koželuhová s tím, že loni se mezi sbory rozdělilo 7,75 milionu.

O prostředky na opravy zbrojnic či nákup nové techniky mohou hasiči začít žádat od středy 8. února. Obce se shodují, že bez pomoci kraje by většina sborů dobrovolných hasičů už dávno zanikla. Obecní rozpočty by totiž náklady nepokryly.

Jedním z žadatelů o peníze je i Zliv na Českobudějovicku. Dobrovolní hasiči potřebují opravit cisternu. Pokud prý peníze nedostanou, může se stát, že cisterna už k požáru nevyjede.

"Je třeba udělat repas celého auta. Nejde o to, aby hasiči měli uvnitř pěkné kastlíky, ale aby cisterna mohla jezdit ještě dalších minimálně 15 let. Na opravy potřebujeme určitě kolem jednoho milionu korun," uvedl starosta Zlivi Jan Koudelka.

Zliv žádá o peníze každý rok. Například loni dostala místní zbrojnice nová vrata i elektrocentrálu. "Požadovali jsme i peníze na nákup plovoucího čerpadla, s tím jsme ale, bohužel, neuspěli," dodal Koudelka.

Dotace se nesmí použít na požární sport ani kulturní akce

Kompresor na nafukování dýchacích přístrojů za téměř půl milionu korun chybí zase dobrovolným hasičům v Týně nad Vltavou. "O granty se ucházíme každý rok a letos se přihlásíme znovu," sdělil starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek.

"Momentálně oslovuji jednotky dobrovolných hasičů na Vltavotýnsku a požaduji, aby mi co nejdříve sepsali, co potřebují. V minulosti jsme za přidělené peníze pořídili dýchací přístroje, ochranné oděvy a boty," řekl tajemník bezpečnostní rady v Týně nad Vltavou Lubomír Pavlíček.

Peníze pro dobrovolné hasiče chce získat i město Nové Hrady. "Sedneme a uvidíme, co sbory potřebují. V minulosti jsme koupili novou stříkačku a opravili hasičárnu," uvedl starosta města Vladimír Hokr a doplnil, že dobrovolní hasiči fungují přímo v Nových Hradech a Údolí. V Biňově jde spíše o sportovní hasiče, kteří z krajských dotací nedostávají ani korunu.

"Grant není určen na požární sporty, kulturní akce ani na výročí založení sboru dobrovolných hasičů v obcích. Peníze musí plynout do pořízení požární techniky nebo do modernizace a technického zhodnocení zbrojnic," upřesnila mluvčí krajského úřadu Koželuhová.