Audit v dopravním podniku, který stál přes 1,1 milionu korun, se týkal prověrky...

Audit v dopravním podniku, který stál přes 1,1 milionu korun, se týkal prověrky fungování společnosti v letech 2007 až 2011. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Českobudějovický dopravní podnik odmítá zveřejnit audit. Prý je tajný

  • 5
Dopravní podnik města České Budějovice si nechal zpracovat audit, protože chtěl zjistit, jak firma fungovala v letech 2007 až 2011. O kopii zprávy požádala organizace Transparency International, ale dopravce ji odmítl vydat. Spor se dostal až k soudu.

Pozměňte pravidla zakázek, dejte větší důraz na cenu. Změňte systém nákupů. I taková doporučení byla výsledkem auditu, který si před časem nechal zpracovat českobudějovický dopravní podnik.

Co skrýval dokument dál a jak v minulosti společnost fungovala, se však veřejnost nedozví. Zatím. O kopii materiálu už před rokem požádala Transparency International, nezisková organizace, která se věnuje například problematice veřejných zakázek, střetu zájmů či nakládání s veřejnými prostředky.

Na informace z auditu dodnes marně čeká a po několika odmítnutých žádostech se případ dostal až k soudu. Ten před několika dny rozhodl ve prospěch Transparency. Ani to však zatím není zárukou, že dopravce kopii dokumentu předá.

"Podnik musí nyní informace buď poskytnout, nebo vypracovat nové a podrobnější odůvodnění rozhodnutí o jejich neposkytnutí," upřesnil Petr Leyer, právní poradce Transparency, který se věcí zabývá. Podle něj je celkem ojedinělé, že se takový případ dostal až k soudu. Celý audit podle něj není obchodním tajemstvím a některé části lze určitě zveřejnit.

To odmítá Slavoj Dolejš, místopředseda představenstva dopravního podniku, který je pověřen řízením společnosti. Podle něj se v dokumentu nenacházejí žádné závažné informace, které by byly v rozporu se zákonem. Firma dostala pouze doporučení na některé změny.

Partneři si zveřejnění nepřejí

"Audit byl dělaný pro vnitřní potřeby dopravního podniku. Objevují se tam různé fyzické osoby a firmy a všichni se vyjádřili, že si nepřejí jeho zveřejnění. Jsme tedy trochu v kleštích, musíme dbát na naše partnery. Mohli bychom některé věci začernit, ale citlivých dat je tolik, že by bylo začerněné skoro všechno," reagoval Dolejš. Dopravní podnik se také proti rozsudku odvolal.

Leyer se však domnívá, že celý materiál není obchodním tajemstvím a jsou tam části, které je možné poskytnout. "Chceme třeba vědět, jak fungoval například systém zadávání a vyhodnocování veřejných zakázek," upozornil.

Právě k soutěžím nebo systému při nákupech měli auditoři výhrady. "Měli jsme je jinak koncipovat. Doporučení znělo, ať dáme při výběrových řízeních větší důraz na cenu," upozornil Dolejš s tím, že společnost postupy na základě doporučení změnila.

Pověřený ředitel ale není přesvědčen, že v případě některých dodávek by měl být tlak na nejnižší cenu až tolik důležitý, protože je zásadní také kvalita dodaného zboží, což může být právě v rozporu s cenou.

Dolejš ještě podotkl, že budou chtít po soudu, aby řekl, co tedy konkrétně má dopravní podnik případně zveřejnit. Audit, který stál přes 1,1 milionu korun, se týkal prověrky fungování společnosti v letech 2007 až 2011. Na jaře roku 2012 ho zpracovávala společnost KPMG Česká republika.