Sokolník Radek Staněk se s dravci stará na Letišti České Budějovice o

Sokolník Radek Staněk se s dravci stará na Letišti České Budějovice o bezpečnost ve vzdušném prostoru. Nejnovějším dravcem je osmiletá samice orla skalního Andulka. Pochází z Kazachstánu a váží pět kilogramů. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dravce na letišti v Českých Budějovicích posílila orlice z Kazachstánu

  • 1
Hejno dvaceti dravců na letišti v Českých Budějovicích se rozrostlo o orlici skalní z Kazachstánu. Úkolem letištních dravců je plašit ptáky a zvěř. Ti jsou totiž i na malých letištích pro startující a přistávající letadla velmi nebezpeční.

Orel skalní i jestřáb sokolníka Radka Staňka sledují okolí letiště. Jsou speciálně vycvičení na lov holubů, racků, havranů, ale i zajíců nebo srnčí zvěře.

Dravci na letišti

Dravci dokáží zabránit milionovým škodám, které srážka ptáka s letadlem může způsobit. S ptáky se piloti střetávají od 500 metrů na zemí. Kličkující zajíc po přistávací dráze může zase poškodit podvozek letadla.

Dříve se ptáci na letištích plašili dělobuchy, jenže si na ně brzy zvykli. Dravci jsou už na všech vojenských i civilních letištích.

Dravcům nevadí ani hluk letadel. I když mají všichni letištní dravci speciální vysílačky, stává se, že odletí jinam

Mimo dravců pomáhají na letišti České Budějovice i tři lovečtí psi. Zanechávají pachovou stopu a tak zahání zvěř. 

Když před třemi lety sokolník s biologickou ochranou letiště začínal, měl deset dravců, které denně cvičil. "Dnes už tady máme dvacet druhů dravců. Jsou to sokoli, jestřábi, káně, orlice i raroh," vyjmenoval Staněk, který se sokolnictví věnuje už od dětství.

Před dvěma měsíci přivezli na letiště České Budějovice osmiletou orlici skalní. Pochází z Kazachstánu, váží pět kilo a jmenuje se Andulka.

"Orlici cvičím na lov zajíců nebo srnčího, protože v okolí letiště jsou lesy a různá křoviska. Sokol zase potřebuje otevřený prostor," popisuje sokolník.

Ptáky zažene už to, že dravce vidí

S dravci chodí na letiště na pokyn dispečera. Tedy před přistáním nebo vzlétnutím letadla. Vycvičit dravce trvá někdy i rok. Záleží na druhu.

Nejnáročnější je vycvičit sokola. Létá totiž úplně jinak než jestřáb nebo orel. Po sokolovi se chce, aby kroužil ve velkých výškách.

"Vycvičený sokol vzlétne až do výšky půl kilometru. Chceme po něm, aby z výšky střemhlavým útokem tu kořist schvátil. Sokola pustím, nechám ho kroužit. Je to přirozený predátor pro ostatní ptactvo, takže když ho vidí sami odlétají pryč," upřesnila letištní sokolnice Hana Melcerová.