Ludmila Rejhová

Ludmila Rejhová | foto: René Flášar, MF DNES

Důchodkyně chtěla pomoci kamarádce, teď jí hrozí exekuce

  • 3
Chtěla pomoci kamarádce v nesnázích, sama se ale dostala do potíží. Tak by se dal shrnout případ Ludmily Rejhové z Veselí nad Lužnicí. Žena si vzala na své jméno několik půjček, aby pomohla své známé z finanční tísně. Ta peníze použila, ale nic nesplácí. Důchodkyni teď hrozí exekuce a vystěhování, dluží totiž úvěrové společnosti téměř 215 tisíc korun.

Třiašedesátileté ženě hrozí kvůli dluhům exekuce na důchod, zabavení zařízení bytu i vystěhování na ulici.

"Problémy se táhnou už dva roky. Posílám alespoň dva tisíce měsíčně, abych zabránila exekuci. Víc ale splácet nemohu. Neumím si představit, co by pak s námi bylo," říká seniorka, která se už roky stará o 15letou vnučku, kterou opustili oba rodiče.

Právě kvůli obavám o osud vnučky se rozhodla podat na svoji známou a obchodní zástupkyni úvěrových společností Evu K. trestní oznámení.

"Vím, že jsem byla tehdy hloupá, když jsem se nechala upsat do půjček pro někoho jiného, ale také vím, jak je v dnešní době snadné spadnout do problémů, proto jsem chtěla své známé pomoci," vysvětluje pohnutky k uzavření tří půjček na své jméno ve prospěch někoho jiného.

Z vypůjčených peněz neviděla nikdy ani korunu. "Všechny šly rovnou na účet paní Evy K. Já jsem až po roce začala dostávat upomínky na dlužné částky, které nesplácela," říká Rejhová.

S Evou K. se nejdřív snažila domluvit. Ta však pouze slibovala. "Obrátila jsem se i na úvěrovou společnost, ale tam mi řekli, že je jim to líto, ale peníze musí vymáhat po mně, protože je smlouva na moje jméno," krčí rameny Rejhová.

Spor kvůli penězům trvá už déle než dva roky

Žena se s povedenou kamarádkou dohaduje o peníze už přes dva roky, přesto stále věří, že je jednou získá zpět. "Paní Eva K. si do smluv uzavřených na moji osobu napsala pro poukázání peněz svůj vlastní účet, dopustila se tím pravděpodobně podvodu. Podám na ni proto trestní oznámení. Je to moje poslední šance, jak časem neskončit kvůli půjčkám na ulici," dodává Rejhová.

Vedoucí budějovické občanské poradny Miloslava Hanousková si však myslí, že jí to příliš nepomůže. "Trestní oznámení by mělo smysl ve chvíli, kdy by její známá peníze převedla na svůj účet bez vědomí paní Rejhové. Pokud se tak stalo po vzájemné dohodě, policie případ odloží, protože k žádnému trestnému činu nedošlo," tvrdí Hanousková.

Podle ní je jedinou šancí Rejhové přimět dlužnici k podepsání závazku dluhu a splátkovému kalendáři. "Pokud by ho pak nedodržela, může se obrátit na soud a exekutory," dodává Hanousková.

Finanční makléřka Eva K. přiznává, že peníze z půjček uzavřených na Rejhovou použila pro sebe. Tvrdí však, že chce vše uvést do pořádku a dluh splatit.

"Jsem v invalidním důchodu a syn byl na škole, proto jsem nutně potřebovala peníze. Paní Rejhovou jsem nikdy okrást nechtěla. Už jsem zastavila garáž a dluh uhradím," dušuje se Eva K. Rejhová však jejím slovům příliš nevěří. "Tohle slibuje dva roky, a zatím se dluhy jen zvětšují. Nemám důvod jí důvěřovat," dodává Rejhová.