Mince věnované Marií Krátkou - Vendulákovou.

Mince věnované Marií Krátkou - Vendulákovou. - V píseckém Prácheňském muzeu si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu předmětů, které věnovali muzeu soukromí dárci. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Dva patrioti darovali Prácheňskému muzeu exponáty za statisíce

  • 0
Prácheňské muzeum v Písku dostalo od dvojice patriotů cenné soubory starých tisků, mincí a kolekci plastik v hodnotě statisíců korun. Radostná zpráva pro muzeum má ale hořkou příchuť, jeden z dárců, který měl návštěvníky muzea provázet novou expozicí, nečekaně zemřel.

Majitel píseckého domu U Slona Jaromír Stach věnoval muzeu větší část starých tisků ze své bohaté knihovny a ještě k nim přidal kolekci plastik z dílny svého dědečka, akademického sochaře Antonína Stacha.

Druhým darem je soubor zlatých a stříbrných mincí. Muzeu ho věnovala 95letá Marie Krátká-Venduláková, která mu už v minulosti věnovala vzácné historické šperky.

"Expozici starých tisků spolu s plastikami si mohou prohlédnout návštěvníci v březnu v malé výstavní síni. Mince zatím veřejnost neuvidí, budou zařazeny do numismatické muzejní sbírky," uvedl ředitel muzea Jiří Prášek.

Latinsko - německá bible z roku 1733.

Kronika Česká Václava Hájka z Libočan z roku 1590.

Mince věnované Marií Krátkou - Vendulákovou.

Když dostali písečtí muzejníci v závěru loňského roku velkorysý dar v hodnotě několika stovek tisíc od svého občasného spolupracovníka Stacha, dohodli se s ním, že z něj na březen připraví výstavu a on na ní bude návštěvníky také provádět.

"Ale, bohužel, na začátku ledna zcela neočekávaně ve věku 62 let zemřel. Výstavu už jsme museli udělat bez něho," řekl šéf muzea.

Sochy Antonína Stacha

Sochy Antonína Stacha byly sádrové, patinované a kolorované. Používaly se zejména jako dekorace měšťanských bytů. Mohly ale sloužit i jako předloha v porcelánkách.

Na nové výstavě se mohou návštěvníci seznámit se 30 svazky z různých oborů, které pocházejí nejen z českých tiskáren, ale také například z Norimberka, Basileje, Benátek nebo Londýna.

"Nejstarší je zlomek pergamenového listu z rukopisného misálu, který vznikl zřejmě v Itálii a pochází z první poloviny 14. století," objasnil historik muzea Jan Adámek. Naopak nejmladší tisk pochází z konce 60. let 20. století. Obsahuje latinské texty mešních modliteb a napsal jej sám dárce Jaromír Stach, který byl soudním znalcem v oboru starožitnictví.

Sochy a reliéfy sochaře Antonína Stacha, které muzeu věnoval jeho vnuk Jiří Stach.
Sochy a reliéfy sochaře Antonína Stacha, které muzeu věnoval jeho vnuk Jiří Stach.
Sochy a reliéfy sochaře Antonína Stacha, které muzeu věnoval jeho vnuk Jiří Stach.

Sochy a reliéfy sochaře Antonína Stacha, které muzeu věnoval jeho vnuk Jaromír.

Mezi nejzajímavější exponáty patří lékařský spis Regiment zdraví od Johanna Koppa z Raumentalu, což byl dvorní lékař českého krále a císaře Ferdinanda I. Kniha vyšla v roce 1536.

V nasvícených vitrínách je také německý překlad Kroniky české Václava Hájka z Libočan, nebo poměrně vzácný výtisk českého překladu bible vydaný v roce 1540 v Norimberku

Sbírku od písecké zdravotní sestry v penzi Marie Krátké-Vendulákové tvoří 43 mincí a jedna medaile. Devět mincí je zlatých rakousko-uherského původu a pocházejí z konce 19. století. Téměř všechny ostatní mince jsou stříbrné a jsou to opět platidla z období vlády Františka Josefa I. i Československé republiky.