Ivo Kareš, ředitel Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích.

Ivo Kareš, ředitel Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

E-knihy se nevrací, zmizí ze zařízení samy. Zájem je o Stoletého staříka

  • 0
Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích začala jako první v Česku půjčovat e-knihy z produkce českých nakladatelů on-line. Po půlročním půjčování e-knih do chytrých mobilů, tabletů a čteček si přivezl ředitel knihovny Ivo Kareš za moderní službu ocenění Knihovna roku 2014.

Cenu v kategorii významný počin v poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb předal šéfovi vědecké knihovny ministr kultury Daniel Hermann. „Letos se na tuto cenu sešlo devět nominací, které fungují podobně jako u Andělů nebo u Českých lvů, a komise jmenovaná Ministerstvem kultury vybrala nás,“ říká Ivo Kareš.

Ivo Kareš

Narodil se v Českých Budějovicích v roce 1964. Vystudoval pedagogickou fakultu a do roku 1997 učil na všech typech škol. Od té doby spojil svou profesní kariéru s Jihočeskou vědeckou knihovnou v Českých Budějovicích. V listopadu 2012 zvítězil v konkurzu na jejího ředitele. Vědecká knihovna má necelých 19 tisíc čtenářů. „Snažím se přečíst každou zajímavou knihu, o níž se doslechnu. A jako ředitel knihovny se doslechnu vždycky. Jsem náruživý čtenář, přečtu tři čtyři knihy za měsíc. Nejraději mám literaturu faktu, ale nebráním se ani beletrii.“

Co pro vás ocenění znamená?
Je to nejvýznamnější knihovnická cena v Česku. Je velká čest, že jsme ji dostali, a ocenění naší práce. Navíc je tato státní cena spojená i s finanční odměnou 70 tisíc korun.

Už víte, jak peníze utratíte?
Stanou se součástí našeho rozpočtu a využijeme je především k pokrytí nákladů na tento projekt, na půjčování e-knih.

Jaký je o tuto službu zájem?
Od dubna si čtenáři vypůjčili více než tisícovku e-knih. Počet titulů, ze kterých si mohou nyní vybírat, překročil také tisícovou hranici a díky propojení s katalogem eReadingu. cz je k zapůjčení 1 200 knih, což je už docela slušná knihovna.

Ale první e-knihy jste půjčovali už se čtečkami, které byly v té době ještě novinkou.
Když jsme před lety začínali s půjčováním čteček, jejich obsahem byly e-knihy, u nichž už autorská práva nebránila půjčování, čili 70 let po smrti autora. Zpočátku jsme dělali technickou osvětu, aby si lidé novinku osahali.

Kdy jste se dostali k žádaným e-knihám?
V okamžiku, kdy se objevila možnost začít půjčovat současné knihy v češtině. E-knihy, především beletrii jak českých, tak zahraničních autorů, které jsou žádané, nabídl portál eReading. Jeho lidé vyjednali autorská práva k půjčování a mohli jsme začít na zavedení systému on-line od začátku roku intenzivně pracovat a od 23. dubna, ke Dni autorských práv, ho spustit.

Jaké e-knihy půjčujete?
Nabídka e-knih je velice zajímavá, jsou v ní i velké současné bestsellery. Třeba knížky Jonase Jonassena Analfabetka, která uměla počítat, nebo Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, či Kostičas Samanthy Shannonové. Právě bestsellerů, na které čtenáři v tištěné podobě čekají až několik měsíců v rezervacích, jsme půjčili jako e-knih více. U nich není počet výpůjček omezený, když se 10 lidí najednou rozhodne, že si půjčí Stoletého staříka, mohou to bez problémů udělat.

Vědeli jste, že...

Elektronické knihy jsou o 30-40 % levnější než tištěné? Na Knihy.iDNES.cz najdete přes 9 000 titulů ke stažení ihned.

Kolik času mají čtenáři na přečtení e-knihy?
Výpůjčka funguje po dobu tří týdnů. Protože by se obtížně řešilo vracení počítačového souboru, je to zařízeno tak, že po třech týdnech ta kniha ze čtecího zařízení zmizí.

Můžete představit i webovou novinku kramerius.cbvk.cz?
Na tomto webu jde prostudovat bez návštěvy knihovny některé staré dokumenty. Můžete si tam prohlížet třeba stará vydání Jihočeské pravdy nebo Iluminované rukopisy vyšebrodské. Tento krajský projekt stále pokračuje. Zatím máme zdigitalizováno přes sto titulů periodik a bezmála 300 monografií. V současné době nabízí naše digitální knihovna, která je přístupná všem zájemcům, přes 1,2 milionu stránek a je pátá největší v republice.

Nepřipravujete se o čtenáře tím, jak se víc otvíráte na internetu?
Svým způsobem ano. Některé návštěvy knihovny už dneska nejsou nutné, čtenáři to zvládnou on-line. Tím zvyšujeme komfort služeb, zjednodušujeme lidem přístup k informacím. Na druhou stranu rozšiřujeme nabídku kulturních akcí, přednášek, koncertů, pořádáme festival dětské knihy a dáváme lidem mnohem víc příležitostí, proč by do knihovny měli jít.

Je pro vás konkurencí moderní akademická knihovna?
Je to knihovna univerzitní, jejíž hlavní funkce je uspokojit požadavky těchto studentů. Nekonkurujeme si, spíš spolupracujeme. Jihočeská univerzita má 13 tisíc studentů a 3,5 tisíce z nich je pravidelnými čtenáři naší knihovny, protože tu najdou dokumenty, které akademická knihovna nemá. Přitom u nás mohou například využívat univerzitní ISIC kartu i vracet vypůjčené knížky na jednom místě.

Vychováváte si nové čtenáře?
Snažíme se o to. Máme řadu čtenářů už ve školkovém věku a několik let organizujeme akci Prvňáček. Každý rok se nám daří podchytit kolem 900 nových prvňáčků.

Co chystáte do budoucna?
Nejdůležitější cíl je rozšiřovat digitální knihovnu se zaměřením na regionálně významné tituly. A pobočky ve Čtyřech Dvorech a na sídlišti Vltava potřebujeme přestěhovat do bezbariérových prostor. Rádi bychom také udělali přístavbu vědecké části budovy na Lidické, abychom i tam mohli zavést volný výběr dokumentů.