František Fürbach se životem Emy Destinnové zabývá 20 let a je také autorem...

František Fürbach se životem Emy Destinnové zabývá 20 let a je také autorem nové rozsáhlé expozice v Muzeu Jindřichohradecka. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Na výstavě věnované Emě Destinnové září její čelenky i opravený kočár

  • 0
Postel, klavír, lovecké trofeje, ale i zrestaurovaný kočár legendární pěvkyně Emy Destinové bude od čtvrtka k vidění v nové expozici v Muzeu Jindřichohradecka. Některé z exkluzivních exponátů bude mít veřejnosti šanci spatři vůbec poprvé.

Expozice prezentuje umělecký odkaz a životní osudy nejslavnější české pěvkyně.

Ve dvou místnostech jsou kromě fotografií, dokumentů a předmětů představujících kariéru umělkyně vystaveny také ukázky z jejích bohatých sbírek včetně nábytku, hudebních nástrojů, porcelánu či kuriozit, které soustředila na zámku ve Stráži nad Nežárkou, kde žila od roku 1914 až do své smrti.

Nová expozice nahradila starou, která vznikla na začátku 90. let 20. století.

Nyní se mohou zájemci o historii vydat za zvuků slavných árií na návštěvu Eminým hudebním i loveckým salonem a také nahlédnout do její ložnice.

"První část expozice zaznamenává její triumfální kariéru, úspěchy v Berlíně, Londýně a New Yorku. Druhá patří pobytu v jižních Čechách, kde je představena jako zámecká paní, hospodářka, rybářka a všestranná umělkyně," řekl kurátor expozice a historik František Fürbach, který se jejím životem zabývá přes 20 let.

Sopranistka Ema Destinnová

Vlastním jménem Emilie Kittlová, se narodila v roce 1878 v Praze jako dcera důlního podnikatele a kulturního mecenáše a operní pěvkyně. Ve 20 letech byla sice odmítnuta v Národním divadle, kariéru však úspěšně zahájila v témže roce v Berlíně. Po deseti letech získala angažmá v Metropolitní opeře v New Yorku, kde zpívala i po boku Enrica Carusa. Posledních 15 let prožila v ústraní na svém zámku ve Stráži nad Nežárkou, zemřela v roce 1930 v Českých Budějovicích.

Upozorňuje přitom, že Destinnová žije dál v nahrávkách, knihách, na bankovce, medailích či mincích. Muzeum vlastní jednu z nejrozsáhlejších sbírek, řadu dokumentů má také Národní muzeum, Národní divadlo, Muzeum hlavního města Prahy a Památník národního písemnictví.

Rekonstrukce přišla na 37 milionů

Expozice bude ve čtvrtek otevřena v 16 hodin, o dvě hodiny později začne koncert k její poctě v kostele svatého Jana Křtitele. Vystoupí na něm přední česká pěvkyně Zdena Kloubová. Zazní také árie a písně z repertoáru Destinnové.

Obnova síně Destinnové de facto završila dosud nejrozsáhlejší rekonstrukci muzea, která přišla na 37 milionů korun. Jindřichův Hradec, který objekt vlastní, na ni před lety získal dotaci z Integrovaného operačního programu ministerstva kultury.

Síň Destinnové mohou zájemci navštívit do 6. ledna a potom v nové sezoně od dubna.

,