Bývalý starosta Písku Ondřej Veselý z ČSSD.

Bývalý starosta Písku Ondřej Veselý z ČSSD. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Exstarosta Písku nazval psychiatrické pacienty problémovými obyvateli

  • 2
Soukromý investor chce chátrající budovu velitelství v Žižkových kasárnách v Písku přestavět na domov se zvláštním režimem pro seniory trpící demencí. Někteří zastupitelé ale psychiatricky nemocné lidi v budově na okraji města nechtějí.

Šestapadesátiletý Milan Princ je písecký básník a textař žijící spořádaným životem. Přesto se v současné době řadí k „problémovým“ obyvatelům Písku. Trpí totiž psychiatrickým onemocněním, které vyžaduje pravidelnou hospitalizaci v psychiatrické léčebně U Honzíčka, která stojí v lese nad městem.

A právě kvůli podobně nemocným lidem se strhla diskuse zastupitelů při projednávání záměru prodeje velitelství v Žižkových kasárnách, které patří městu.

„Využití budovy pro psychiatrické pacienty považuji za zcela nevhodné. A to jak ve vztahu k pacientům, protože je to prostředí velmi nepodnětné, tak k obyvatelům, kteří v okolí bydlí. Sídliště Portyč je poměrně problémové a stěhování dalších problémových obyvatel považuji za zcela nevhodné,“ řekl bývalý starosta Písku Ondřej Veselý (ČSSD) na nabídku společnosti RG Investment. Ta chce z chátrajícího objektu postavit zařízení nazvané Domov se zvláštním režimem pro seniory.

Stejný postoj zaujal i Karel Vodička z KSČM. „Ubytování několika set takových osob může zásadně ovlivnit život lidí ve městě. Já tu takovou službu mít nechci,“ vyjádřil se Vodička.

Odhlasován byl nakonec záměr opakovaného prodeje velitelské budovy s doplněním usnesení Ondřeje Veselého, že v budově nebude zřízeno pobytové zařízení pro psychiatrické pacienty. Pro zvedlo ruku celkem 14 zastupitelů z 25 přítomných. Kromě ČSSD, komunistů, Piráta Martina Brože a Petra Hladíka z KDU-ČSL také Marek Anděl a Josef Keclík z hnutí ANO a Miroslav Janovský z hnutí Jihočeši 2012.

Praktiky hodné Kim Čong-una

Takový přístup rozčílil jiné zastupitele. „Segregovat duševně handicapované ve 21. století snad může myslet vážně jen Kim Čong-un. Nepřál bych zastupitelům, aby byli jakoukoli chorobou, proti které se negativně vymezili svým usnesením, postiženi a po jejich vzoru vystěhováni z našeho katastru,“ prohlásil místostarosta Písku Josef Knot (TOP 09).

Ani Milan Princ vyhranění vůči nemocným nerozumí. „Patřím teď mezi ty, kteří na území Písku nemají co dělat. Svou nemocí jsem přitom omezen jen já sám. Nepovažuji se za nebezpečného šílence,“ popsal Princ.

Pobytové psychiatrické zařízení odmítli i dva lékaři z ČSSD, Karel Chytrý a Michal Turek. „Otázka psychiatrického oddělení je diskutabilní v tom smyslu, že za tímto výrazem se skrývá víc typů psychiatrických onemocnění. Na zastupitelstvu byla diskuse, proč by tam nemohli být senioři postižení Alzheimerovou chorobou nebo demencí. O ty se ale nejednalo,“ vysvětloval primář Karel Chytrý.

Jenže právě o tuto skupinu šlo. Společnost RG Investment dodala na město s předstihem informace ke zřízení domu se zvláštním režimem pro seniory. V materiálech pro zastupitele nechyběla informace, že prezentace společnosti je k nahlédnutí na odboru správy majetku. Na zasedání přišli i zástupci investora, aby zodpověděli otázky a představili záměr. Nikdo je ale neoslovil.

Co tedy vlastně má ve velitelské budově vzniknout? „Záměr je vybudovat v objektu dům se zvláštním režimem pro seniory. Jedná se o projekt zaměřený na populaci starší 65 let, které bude v naší společnosti přibývat. Na trhu je mezera v péči o seniory s demencemi. Trpí jimi většina lidí v určitém pokročilém věku. Nejsou zavřeni v ústavech, jsou doma nebo v domovinkách. Navíc vytvoříme třicet nových pracovních míst,“ vysvětlil Jiří Reiniš, výkonný ředitel společnosti RG Investment a současně statutární ředitel Písecké zdravotní, která provozuje psychiatrickou léčebnu U Honzíčka.

Pacienti nejsou nebezpeční

A psychiatričtí pacienti stejně v Žižkových kasárnách budou. Vedlejší budova, která nepatří městu, bude sloužit pacientům od Honzíčka. Objekt v lesích je v dezolátním stavu a není tu léčebnu možné dále provozovat.

„Velitelská budova se nachází před Psychiatrickou nemocnicí. Ta bude otevřena v druhé části května. Chceme využít toho, že budovy jsou u sebe. V domově se zvláštním režimem vzniknou jedno, maximálně dvoulůžkové pokoje pro lidi trpící stařeckými demencemi, kteří vyžadují specifickou péči, v kombinaci s psychiatrií tak, abychom jim mohli nabídnout to, co standardně nemají v domovech důchodců. Uvažovali jsme o stovce klientů,“ informoval Jiří Reiniš.

Podle primářky léčebny U Honzíčka Evy Kadlecové jsou obavy z psychiatricky nemocných lidí liché. „Máme dobrovolně hospitalizované pacienty. V zařízení nemůžeme mít nikoho, kdo by ohrožoval sebe nebo okolí. Staráme se o lidi úzkostné, depresivní, kteří prožili nějaká traumata. Osobnost mají narušenou, ale nepáchají trestné činy a neohrožují okolí,“ upozornila Kadlecová.