Fiktivní hrdina Pérák se vrací na scénu, pokreslil vepřín v Letech

  • 35
„Prasečák v Letech je ostudnou připomínkou Osvětimi po Česku. Vracím se, abych zjednal nápravu.“ To jsou slova, kterými se po mnoha letech znovu ozval Pérák, legendární fiktivní hrdina z doby 2. světové války. Hlásí se k tomu, že pokreslil stěnu vepřína postaveného poblíž místa bývalého internačního tábora v Letech u Písku.

Ve dnech, kdy si svět připomíná 70 let od osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, se na zdech dnešního velkokapacitního vepřína objevily siluety lidí. Připomínají všechny nevinné, kteří byli v Letech, kde za války stál internační tábor, zavražděni.

„Rudé skvrny připomínají jejich prolitou krev,“ napsal kdosi vystupující jako Pérák.

Nikdo konkrétní se zatím k tomuto činu, stejně tak ani k vylepení plakátů v Praze, Brně či Terezíně, které se týkají zmíněné problematiky, nepřihlásil.

Není ani jasné, zda se jedná o jedince, nebo celou organizovanou skupinu.

Jisté je jen to, že vystupuje pod jménem Pérák. Tento mytický hrdina se poprvé objevil v době, kdy nacistické Německo obsadilo a zabralo Čechy a Moravu.

Pérák bojoval proti okupantům, jeho sláva se velmi rychle šířila a stal se legendou. Své jméno dostal podle pružin, které měl na nohou a dokázal s nimi přeskakovat celé ulice i domy.

V novodobé podobě tedy upozorňuje na stav bývalého internačního tábora v Letech u Písku.

„Vracím se, protože je mi z toho zle. Vracím se, abych si na vás posvítil - jako když jsem poprvé promnul oči na Letné. Vracím se a vím, že to víte. Plakáty v Terezíně, Praze a Brně mi řekly, že vás viděly,“ napsal dál Pérák.

„Kresby na zdi v Letech někdo vytvořil v noci na pondělí,“ informovala písecká policejní mluvčí Kamila Ingrišová Čuřínová.

Vepřín v Letech stojí v blízkosti místa bývalého pracovního tábora. Pomník připomínající oběti cikánského holokaustu se nachází v těsné blízkosti areálu.

„Památník nebyl poškozen ani pokreslen. Ale na informačních tabulích se objevily letáky související s tímto útokem,“ řekla dále mluvčí. Dodala, že policisté případ vyšetřují jako trestný čin poškození cizí věci.

Jan Čech, místopředseda společnosti Agpi Písek, která vepřín provozuje, prohlásil, že pokreslenou zeď objevili zaměstnanci v pondělí ráno a zavolali policii. Je to vůbec poprvé za 17 let, kdy někdo násilím vnikl do objektu.

„Je to na jedné z hal u lesa. Je tam pět dospělých postav a tři děti a samozřejmě ony krvavé skvrny. Dohromady je takto pokreslených zhruba 35 až 40 metrů čtverečních zdi. Od roku 1998, kdy se začala problematika vepřína více řešit, je to poprvé, kdy někdo vstoupil do našeho areálu, který je oplocený,“ uvedl Čech.

Společnost už několikrát v minulosti prohlásila, že je připravena se státem jednat o možném výkupu, demolici a výstavbě nového vepřína. Suma, na kolik by takový obchod vyšel, ale nikdy konkrétně nepadla, ač se hovořilo o stovkách milionů korun.

Původní kárný a pracovní tábor u Letů na Písecku přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský lágr. Do května 1943 jím prošlo 1 308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo asi 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech, poblíž dnešního vepřína, bylo zpřístupněno v roce 2010.