Pohled na Písek z věže kostela Narození Panny Marie pořízený v 60. letech minulého století. Na snímku je Švantlův Dvůr. | foto: Archiv M. Hynka

Fotograf zachytil Písek ve zlatých šedesátých, poznáte Švantlův Dvůr?

  • 1
Jak se proměnil Písek od 60. let minulého století? To si hravě představí písečan Martin Hynek, jehož rodina právě v šedesátých letech minulého století pořídila černobílé fotografie města z věže místního děkanského kostela Narození Panny Marie.

"Když jsem byl malý, tak se nahoru na věž kostela smělo jen v doprovodu kostelníka. Potom však schodiště shnilo a kdekdo myslel, že máme navždycky utrum," vzpomíná 45letý Hynek.

Věž byla dlouhá léta zavřená. V roce 2009 se dočkala rekonstrukce za téměř dva miliony korun. Vyměněny byly poškozené dřevěné části konstrukce, dělníci opravili vnější omítky a kamenné prvky věže.

Současný pohled na Švantlův Dvůr v Písku z věže kostela Narození Panny Marie.
Snímek vnitrobloku Chelčického ulice v Písku pořízení v 60. letech minulého století z věže kostela Narození Panny Marie.
Snímek vnitrobloku Chelčického ulice v Písku pořízený v současnosti z věže kostela Narození Panny Marie.

Na snímku vlevo je současný pohled na Švantlův Dvůr. Uprostřed historická fotografie vnitrobloku Chelčického ulice a vpravo Chelčického ulice tak jak vypadá z kostelní věže dnes.

Trasa výstupu doznala největších úprav v prostoru devátého patra u zvonových stolic a v 11. patře, kde je výstup na ochoz. Ten je ve výšce 42,5 metru a vede k němu 202 dřevěných schodů.

Kdo by se chtěl pokochat výhledem na Písek z věže děkanského kostela, musí se nejdříve zaregistrovat na internetových stránkách www.icpisek.cz/vez nebo se objednat v místním infocentru.

Na ochoz se chodí pouze s průvodcem a výprava nesmí mít více než deset lidí. Nahoru mohou zájemci nyní vystoupat pouze o víkendech a svátcích ve 13, 15 a 17 hodin. Od června do srpna bude otevřeno denně a výpravy vycházejí i v 19 hodin.