Zámecká Schwarzenberská granátnická garda v první polovině 20. století.

Zámecká Schwarzenberská granátnická garda v první polovině 20. století. | foto: Archiv statního hradu a zámku Český Krumlov

Zámek v Krumlově bude hlídat granátnická garda. Jako Buckinghamský palác

  • 12
Muže v uniformách ušitých podle původních vzorů Schwarzenberské granátnické gardy s vysokými medvědicemi na hlavách a šavlemi po boku uvidí lidé při společenských a kulturních akcích na zámku v Českém Krumlově. Na druhém nádvoří bude v sezoně stát vždy jeden granátník.

Tradici jedné z nejstarších privátních ozbrojených sil v Evropě, která střežila českokrumlovský zámek v letech 1742 až 1948, obnovil spolek místních nadšenců. Stráž byla zrušena po zabavení schwarzenberského majetku.

„Rozhodli jsme se gardisty obnovit se vším všudy, včetně funkční kapely. V sezoně by měl stát na druhém zámeckém nádvoří granátník, stejně jako tomu bylo do roku 1948,“ plánuje čtyřiadvacetiletý Martin Neudörfl, který je studentem historie a lingvistiky.

Kastelán Pavel Slavko novinku nadšeně podporuje. „Tato iniciativa nás velmi nadchla, protože vnímáme, jakou obrovskou popularitu mají gardisté na nejprestižnějších zámeckých dvorech, třeba v Buckinghamském paláci,“ řekl Slavko.

Kastelán připomněl, že Schwarzenberská granátnická garda byla jednou z nejstarších privátních ozbrojených sil v Evropě a má za sebou více než dvousetletou historii.

Muži museli mít minimálně 180 centimetrů

„Do zámecké gardy vybírali pouze muže vysoké nad 180 centimetrů. Spolu s 30 centimetry vysokou medvědicí na hlavě už vznikl obrys neuvěřitelně vysoké postavy, která budila respekt. Granátníci vykonávali strážní službu a působili i jako bodyguardi VIP hostů na zámku,“ popsal krumlovský kastelán.

Větší sestavu schwarzenberských granátníků uvidí návštěvníci na zámku v sezoně při různých společenských a kulturních akcích. Na druhém nádvoří vznikne velitelství, které bude fungovat jako muzeum i zázemí gardistů.

Zatím mají ušitých šest uniforem v dobových šedých, béžových a modrých barvách s mosaznými doplňky a vybavují se dobovými zbraněmi, tedy puškami, šavlemi a pistolemi. Kolik však bude gardistů celkem, zatím kastelán nedovede odhadnout.

„Garda měla proměnlivý počet 16, 20, 24 i 32 osob. Pro nás by bylo optimální 6 až 12 mužů. Samozřejmě neuvažujeme, že by nahradili bezpečnostní službu, ale zvýší atraktivitu zámku,“ podotkl Slavko.

Otázkou je, kolik se podaří novému Velitelství Schwarzenberské granátnické gardy sehnat na tuto činnost peněz a nadšenců. „Je to hodně nákladné. Jen vybavení jednoho granátníka stojí 100 tisíc korun. Plánujeme i výrobu nových děl, jedno stojí 200 tisíc. Aktivních lidí máme dost, ale uniforem zatím málo,“ řekl Neudörfl, hejtman Schwarzenberské granátnické gardy.

Možná, že časem se vrátí na druhé nádvoří krumlovského zámku i tradiční budka gardistů, podobná jako u Pražského hradu.


Britská královská rodina