Greenpeace: Těžit ropu v Arktidě je stejné jako mít plošinu v Krumlově

  • 7
Několik desítek ekologických aktivistů z hnutí Greenpeace u Vltavy v centru Českého Krumlova protestovalo proti těžbě ropy v Arktidě. Akce byla namířená proti plánům společnosti Shell, která se chystá zahájit průzkumnou těžbu v Čukotském moři.

V Českém Krumlově u Jelení lávky vyrostla na břehu Vltavy ropná plošina a v historickém centru chodil lední medvěd, který turisty přesvědčoval, aby podepsali petici za jeho záchranu. V tropickém vedru obojí vypadalo dost bizarně, přesně podle plánu.

Medvědice Paula, v jejíchž útrobách se skrývali dva lidé, a maketa ropné plošiny byly totiž součástí kampaně Greenpeace, do které se v posledních dnech zapojují ochránci přírody po celém světě. Má upozornit na to, že ropná společnost Shell se v těchto dnech připravuje na zahájení průzkumné těžby ropy v Čukotském moři.

Arktida je přitom jednou posledních nedotčených oblastí přírody na celé planetě a členové Greenpeace chtějí svými akcemi upozornit veřejnost na nebezpečí, které s těžbou ropy v polárních oblastech souvisí.

„Proto jsme se sešli v Českém Krumlově. Chceme upozornit na to, že těžit ropu v Arktidě je stejně absurdní, jako kdyby těžaři postavili ropnou plošinu přímo v centru Krumlova, který je památkovou rezervací UNESCO,“ vysvětlil smysl úterní kampaně její koordinátor v Greenpeace ČR Petr Kucka.

K nedávným událostem odkazoval i samotný příjezd desítek aktivistů po Vltavě na lodích. Někteří z nich měli také navzdory vedru kostýmy ledních medvědů. „Symbolem nesouhlasu s těžbou v Arktidě se letos stali lidé na kajacích, kajaktivisté, kteří blokovali ropnou plošinu Polar Pioneer v přístavu města Seattle předtím, než do arktických vod vyplula,“ dodal Kucka.

Dobrovolníky Greenpeace ze šesti evropských zemí navíc lidé mohli potkávat i jinde v ulicích města, kde sbírali podpisy pod petici za ochranu Arktidy a informovali kolemjdoucí o rizicích těžby za polárním kruhem.

„Snahou demonstrací, které v těchto dnech začaly i ve Finsku, Dánsku a dalších mnoha zemích, je vytvořit tlak na prezidenta USA Obamu a americkou administrativu, která vydala společnosti Shell povolení k těžbě, aby toto povolení zrušili. Naším cílem je, aby v Arktidě vznikla celosvětová rezervace, která bude chráněna jako nedotknutelné přírodní dědictví. Podobně chráněna už je i příroda Antarktidy a není důvod, proč by stejně neměl být chráněn i opačný pól Země,“ uvedla expertka hnutí Greenpeace Lucie Jakešová.