Současný bazén postavený v 70. letech minulého století kazí pohled na...

Současný bazén postavený v 70. letech minulého století kazí pohled na historické centrum Písku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Při hádce o bazén v Písku došlo i na wartburg a splachovadlo

  • 1
Po dvouhodinové debatě písečtí zastupitelé schválili, že se letos v létě opraví za 12 milionů korun vnitřní bazén. Venkovní se rekonstrukce zatím nedočká a zůstane přes léto zavřený stejně jako loni.

Sál Bílé trámy v písecké Sladovně byl svědkem další nekonečné diskuse na téma bazén. Zastupitelé tentokrát měli pouze rozhodnout o postupu oprav starého plaveckého stadionu, který se za pár let zbourá.

Jenže diskutující se tradičně začali napadat, že ti druzí stavbu nového akvacentra zdržují. Opozice (ODS, SNK-ED a KSČM) tvrdí, že na to vedení města (ČSSD, Volba pro město a TOP 09) schválně nespěchá, druhá strana naopak viní opozici, že neustálými žádostmi o informace celý proces zpomaluje.

Kauza bazén

2002 - povodeň poničila bazén, začíná se mluvit o stavbě nového

2007 - rozhodnuto o stavbě nového akvacentra, město na stavbu zažádalo o dotaci z EU

2011 - dotace definitivně nevyšla, město se přesto rozhodlo postavit bazén ze svého. Radnice zároveň vypsala anketu, jakou podobu bazénu místní chtějí. V hlasování zvítězila nejdražší varianta za 260 milionů korun. Zastupitelé však vybrali levnější a menší řešení.

2012 - vznikla petice architektů, kteří požadovali, aby město využilo možnost a našlo pro bazén nové místo. Starý bazén leží nedaleko historického centra pod hradbami a kazí panorama města. Vedení města argumentovalo, že je pozdě, že petice měla přijít dříve. Poté vznikla další petice, která požadovala referendum. Tři tisíce podpisů rozhodly o konání plebiscitu. Na konci roku ukázaly odborné studie, že technický stav starého bazénu není tak vážný, jak se prezentovalo.

2013 - zároveň s volbou prezidenta se konalo referendum. Osmaosmdesát procent hlasujících rozhodlo, že nový bazén bude stát jinde. Zároveň musí město zachovat provoz starého bazénu. Zastupitelstvo rozhodlo, že do jeho oprav dá město 20 milionů korun.

Na téma oprav starého bazénu se přitom zastupitelé už jednou pohádali. Loni v březnu rozhodovali, kolik do udržení staré budovy nasypou z rozpočtu. Nakonec prošla částka 20 milionů korun - na opravy vnitřního i venkovního bazénu.

Jenže do rozpočtu na letošní rok se dostala částka pouze 12 milionů korun. Zastupitelé tak nyní museli rozhodnout, zda letos zchátralému bazénu nějaké peníze přidají. Udržet jej v chodu radnici zavázalo referendum, které se konalo před rokem. V něm občané rozhodli, že nové akvacentrum musí stát jinde, a než se tak stane, má být přístupný ten starý.

Na začátku debaty místostarosta Vojtěch Bubník (Volba pro město) přítomné upozornil, že oprava bazénu není jednoduchá jako výměna splachovadla na toaletě.

"Rozhodujeme o veřejné stavbě, kde se pohybují stovky lidí včetně malých dětí. Budova musí splňovat normy, pracuje se tam s chlorem. Nemůžeme si dovolit dělat opravy, jako když doma vyměníme splachovadlo za provázek," připomněl Bubník.

Komunista Josef Tesař naproti tomu obvinil současné i předchozí vedení města, že se o starý bazén, postavený v 70. letech během Akce Z, špatně starali. Podle něj by se ani neměla budova bourat.

"Já jsem proti bourání věcí, naučme se spíš udržovat," apeloval. A že toho je sám schopen, ukázal na konkrétním příkladu. "Já měl wartburga a ten 36 let jezdil. Věci vydrží, když se jim člověk věnuje a rozumí tomu," uvedl.

Aby měli zastupitelé představu, v jakém stavu bazén je, měli k dispozici odborné posudky a před zasedáním se do jeho útrob vydali na prohlídku. "Vypadá to tam jak z doby kamenné. Je tam jeskyně vodního království, kde jsou krápníky," popisoval poeticky Zdeněk Kulič z ODS.

Tomáš Franců (SNK-ED) poté obvinil vedení města, že se snaží proces výstavby nového bazénu co nejvíce zdržovat. Po roce od referenda se podle něj nedosáhlo vůbec ničeho.

"Mělo se postupovat tak, že po referendu měla být práce úředníků a odborníků pod supervizí vedení města. Máme konec ledna a možná v dubnu budeme vědět, kde se bude stavět. A není ani čárka projektu," prohlásil Franců.

Exstarosta: Tu stavbu bych byl schopen postavit do dvou let

Podle opozice i podle tvůrců petice, která vyústila v referendum, by město mělo o bazénu rozhodnout co nejrychleji a nezdržovat se plánovanou anketou.

Zatímco Rudolf Tyll z TOP 09 se snažil vracet diskusi zpět k opravám starého bazénu, ostatní se předháněli ve vzletnějších projevech. Tomáš Franců navrhl, ať zastupitelstvo hned rozhodne, kde by měl nový bazén stát.

Ještě dál šel bývalý starosta Miroslav Sládek (ODS). "Tu stavbu bych byl schopen postavit do dvou let," deklaroval Sládek. Navrhl, aby rada města do příště zpracovala přesný harmonogram prací tak, aby nový bazén stál maximálně do konce roku 2016.

Po dvouhodinové debatě nakonec zastupitelé schválili, že se letos v létě opraví vnitřní bazén za 12 milionů korun. Venkovní se rekonstrukce zatím nedočká a zůstane přes léto zavřený stejně jako loni.

O stavbě nového bazénu se v Písku mluví už od roku 2002. Tehdy byl ten starý zasažen povodní. O šest let později město podalo žádost o dotaci na nové akvacentrum, které by stálo na stejném místě. Dotace nevyšla. Zastupitelé se pak rozhodli, že areál vybudují v menší variantě z městského rozpočtu. Pro rok 2013 bylo vyčleněno už 100 milionů korun a práce měly začít na jaře.

Lidé se dozvědí více o třech lokalitách pro bazén

Jenže proti tomu se na konci roku 2012 vzedmula vlna odporu. Architektům vadila skutečnost, že budova akvacentra kazí panorama historického města. Několik tisíc lidí pak podepsalo petici, která požadovala referendum, zda si veřejnost přeje bazén na současném, nebo jiném místě. Pro hledání nového prostoru se nakonec vyslovilo skoro 90 procent hlasujících.

Po roce od referenda jsou ve hře tři místa - pod lesnickou školou, Žizkova kasárna a plocha u sídliště Jih.

Na začátku jara budou veřejnosti představeny detaily lokalit včetně odhadu, kolik každá bude stát. Někde totiž bude nákladnější dopravní infrastruktura, jinde přeložky sítí či výkup pozemků, které jsou soukromých vlastníků. Poté vypíše radnice anketu, po které by v dubnu měli zastupitelé finálně rozhodnout.