Správa šumavského parku nakoupila tři nové čtyřkolky, které budou sloužit novým

Správa šumavského parku nakoupila tři nové čtyřkolky, které budou sloužit novým dobrovolným hasičům, což budou strážci parku. | foto: Pavel Pechoušek

Strážci šumavského parku dostali čtyřkolky, aby byli dřív u požárů

  • 4
Šumavské obce a přírodu bude proti ohni chránit nová jednotka hasičů. Zřídil ji Národní park Šumava a hasiči se stali strážci rezervace. Pracovníci informační a strážní služby už dostali i nové terénní čtyřkolky.

Šumavský národní park je místem se zvýšeným nebezpečím požáru zejména kvůli velkému množství suchých stromů. Případný hasičský zásah by pak byl komplikovaný - kvůli těžko dostupnému horskému terénu a velkým dojezdovým vzdálenostem.

"Po posudku soudního znalce a rozhodnutí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje jsme rozhodli o zřízení sboru dobrovolných hasičů správy národního parku," upřesnil náměstek ředitele šumavského parku Tomáš Fait, který má informační a strážní službu a nově i dobrovolné hasiče na starost.

Správa parku kvůli nové jednotce hasičů nakoupila terénní čtyřkolky, které mají i sněžné pásy. Takové nikdy strážci k dispozici neměli. Nyní budu sloužit tři nové stroje ke kontrole lyžařských stop, odstraňování stromů padlých pod tíhou sněhu, k instalování tabulí upozorňujících na rizika na lyžařských stezkách a k první pomoci lidem v nouzi nebo k práci v lese.

Strážci parku na čtyřkolkách

"Při správě tak rozlehlého území, jakým národní park je, by rychlý zásah bez čtyřkolek činil značné problémy. Dosud jsme měli pro práci v nepřístupných terénech jen lyže," doplňuje vedoucí strážců Petr Šrail.

Správa parku letos pořídí i tři velkoobjemové hasicí cisterny, na které získá peníze z ministerstva pro místní rozvoj.

Na Modravě, Prášilech a ve Stožci pak budou zřízeny základny, kde budou tyto cisterny parkovat. Vše musí začít fungoval naplno do konce roku, jinak by národnímu parku hrozila milionová pokuta od požárního dohledu.

Vedení rezervace nyní také plánuje obnovit původní historické vodní nádrže, které sloužily jako zásobárna vody pro plavení dřeva. "Tím bude zajištěn dostatečný zdroj vody v případě požáru," uzavřel náměstek Fait.