Jiří Zimola dostal v Jihočeském kraji ve volbách nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidátů.

Jiří Zimola dostal v Jihočeském kraji ve volbách nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidátů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Zimola taktizuje. Jako poslanec si chce zatím udržet i křeslo hejtmana

  • 27
Jiří Zimola z ČSSD byl zvolen do Sněmovny. O svém konci na postu jihočeského hejtmana už však nemluví tak jasně jako před volbami. V polovině srpna přitom tvrdil, že sedět na dvou židlích - hejtmanské a poslanecké - není možné. Teď říká, že se rozhodne až podle toho, zda ČSSD bude ve vládě.

Samotná ČSSD svým hejtmanům před volbami doporučila, aby nevykonávali více funkcí najednou, a ti, kteří zamíří do Prahy, by se měli jedné vzdát. "Schválili jsme si pravidlo, že při kumulaci určitých veřejných funkcí s funkcí poslance se bude muset politik do šesti měsíců rozhodnout, kterou funkci si ponechá. Nechceme dlouhodobě připustit souběh funkcí hejtman a poslanec nebo náměstek hejtmana a poslanec," popsal šéf strany Bohuslav Sobotka.

Zimola v polovině srpna sliboval v rozhovoru s MF DNES, že je připraven doporučení strany respektovat.

"V takto exponovaných funkcích nelze sedět na dvou židlích," prohlásil a doplnil, že stěhování z křesla hejtmana do lavice v Poslanecké sněmovně není útěk z kraje, ale pokračování řešení záležitostí Jihočechů na centrální úrovni.

Po sečtení výsledků voleb ovšem hovoří jinak. V neděli uvedl, že vykonávat obě funkce zároveň není v kolizi se zákonem a do půl roku se rozmyslí, jestli hejtmanství opustí.

"Domnívám se, že nyní je mnoho scénářů, a bylo by neuctivé říkat, jak se zachovám," podotkl Zimola.

V překladu: rozhodne se podle toho, jestli ČSSD utvoří vládu a obsadí ministerstva, či zůstane v opozici.

"Velmi zjednodušeně se to tak říct dá, nicméně chci, aby zaznělo, že si velmi vážím deseti tisíc preferenčních hlasů, kdy jsem se voličům zavázal, že jejich hlas bude znít v Poslanecké sněmovně. A já nechci jejich důvěru zklamat. Ale vše budu řešit až s ohledem na to, jak bude můj hlas slyšet ve Sněmovně," uzavřel Zimola.

Opatrní spolustraníci

Ačkoliv většina sociálních demokratů - třeba hejtmanova náměstkyně Ivana Stráská - je vůči Zimolovi loajální a říká, že na rozhodnutí má čas, už zní i nesouhlasné názory.

Například od krajského radního a náměstka českobudějovického primátora Miroslava Jocha. "Tyto dvě funkce, pokud se mají dělat na 100 procent, jsou neslučitelné. Já jsem jen náměstek primátora a zabírá mi to deset hodin denně. Neumím si představit, že by někdo zvládal hejtmana i poslance," řekl Joch.

V srpnovém rozhovoru pro MF DNES Zimola říkal, že jeho nástupcem v čele kraje by mohl být třeba krajský radní a starosta Českých Velenic Jaromír Slíva.

Ten mluví opatrně: "Sám řekl, že pravděpodobně rezignuje, ale ta situace ještě nenastala. Nechci mu dávat žádná doporučení, respektuji jeho rozhodnutí rozhodnout se. Situace je složitá a já nemám dostatek informací, dozvídám se vše pouze z médií a novin," poznamenal Slíva.

Komunisté, koaliční partner sociálních demokratů na jihu Čech, zůstávají v klidu. Radní Tomeš Vytiska uvedl, že rozhodnutí je na Zimolovi.

"Je to dost pracovitý a zkušený politik na to, aby dokázal vše vyhodnotit. Jako koaliční partneři ve vedení kraje necháme rozhodnutí o hejtmanovi v rukách sociálních demokratů a budeme jejich stanovisko akceptovat," komentoval.

Opozice: Je to nemorální

Jihočeští opoziční zastupitelé jsou zklamáni. Očekávali, že se Zimola rovnou postu hejtmana vzdá. "V kraji má jako hejtman spoustu povinností a nelze slučovat funkce, protože ani jednu věc pak nebude dělat dobře," kritizoval starosta Kovářova na Písecku Pavel Hroch z uskupení Jihočeši 2012.

Stejně hovoří i další člen uskupení, bývalý ředitel krajského úřadu a bývalý starosta Písku Luboš Průša.

"Hejtman vsadil na jednu kartu, kdy věřil v drtivý úspěch levice a návrat komunistů k moci, ale ta se ukázala, bohužel pro něj, jako špatná," naznačil Průša, že se Zimola už viděl jako ministr ve vládě ČSSD podpořené komunisty.

Jan Váňa z ODS označil setrvání Zimoly na obou pozicích za krajně nevhodné a nemorální. "Skoro bych řekl, je to podvod na voliče, když před volbami sliboval, že se postu hejtmana vzdá. Tím, že vzal roli lídra ČSSD, se vlastně rozhodl, že chce odejít do Sněmovny," řekl Váňa s tím, že pokud by si hejtman ponechal oba posty, ODS by jej vyzvala k odstoupení z čela kraje.

Nohavová skončí jako radní

Na rozdíl od hejtmana nová komunistická poslankyně Alena Nohavová na dvou politických židlích sedět nehodlá.

"Vzdám se krajské radní, byť se jedná pouze o neuvolněný post. Myslím si, že budu mít dost práce v Poslanecké sněmovně. Těžko bych to stíhala," vysvětlila. Do parlamentu se dostala díky preferenčním hlasům, když přeskočila kolegu Petra Braného.

Zato místostarosta Dačic a zvolený poslanec za KDU-ČSL Jan Bartošek musí nyní přemýšlet o tom, jak zvládne obě role. "Dal jsem závazek, že místostarostou zůstanu. Musíme však provést určité úpravy a dohodnout se v rámci koalice na radnici. Je jasné, že pozice poslance mi zabere hodně času," uvedl Bartošek.