Kvůli oblevě praskla provizorní hráz táborské nádrže Jordán, kterou město...

Kvůli oblevě praskla provizorní hráz táborské nádrže Jordán, kterou město odbahňuje (28. prosince 2012) | foto: HZS Jihočeského kraje

Hráz Jordánu praskla kvůli počasí, firmy nakonec nemusí platit pokutu

  • 2
Firmy odbahňující rybník Jordán v Táboře se mohou radovat. Nebudou platit pokutu za protržení provizorní hráze na konci minulého roku. Ministerstvo životního prostředí vyslyšelo jejich odvolání a rozhodlo, že za havárii může rychlé tání.

Za protržení provizorní hráze předělující Jordán může vyšší moc. Počasí. Tak rozhodlo ministerstvo životního prostředí. Stavební firmy odbahňující Jordán, které dostaly za komplikace původně pokutu, ji nemusí platit.

Hráz předělovala nádrž na dvě poloviny. Při havárii 28. prosince 2012 uhynulo šestnáct tun ryb. Bahno uniklo do Lužnice a tam poškodilo soukromou vodní elektrárnu (více čtěte zde).

Česká inspekce životního prostředí firmám vyměřila pokutu 250 tisíc korun. Důvod? Například to, že k provizorní hrázi chyběla část potřebné dokumentace. Firmy se ale proti pokutě odvolaly s tím, že hráz neudržela nápor tajícího sněhu, a za vše tak může počasí, a rozhodně ne chyba na stavbě hráze.

"Uspěly, řízení je zastavené a my v tom asi už další kroky podnikat nebudeme," komentoval Vladimír Jiráček, ředitel českobudějovické inspekce, která nehodu vyšetřovala.

Na soukromé elektrárně má škodu přes milion korun

Pro majitele vodní elektrárny zaplavené bahnem to znamená jediné. Škody mu dosud nikdo neuhradil a už ani neuhradí. Aby mohl dostat peníze z pojištění, musela by být za příčinu označena právě chyba na stavbě.

"Pojišťovna vyčkávala, zda to úřady označí za živelní pohromu, či nikoliv. A vzhledem k tomu, že za protržení hráze nikdo nemůže, tak nedostanu nic a nikde se nedomůžu spravedlnosti, prostě mi žádné bahno do elektrárny asi nenateklo," naznačil majitel vodní elektrárny Vítězslav Veselý.

Na elektrárně měl škodu přes milion korun a další peníze musel investovat, aby alespoň provizorně začala fungovat.

Naopak s rybáři se stavební firmy vypořádají a škodu na rybách uhradí. "Teď budeme jednat, jestli se vyrovnáme finančně, nebo nakoupíme ryby. Je však čas, Jordán stále odbahňujeme a ryby se tam vrátí, až se napustí vodou," řekl jednatel společnosti Daich Josef Kubík s tím, že ke škodám na elektrárně se nechce vůbec vyjadřovat.

Vlastníkem nádrže je Tábor. Starosta Jiří Fišer potvrdil, že pokud by chtěl Veselý škody uhradit po městu, je jeho jedinou šancí domáhat toho se soudně. "Samozřejmě nevím, jestli má vlastní pojištění elektrárny právě třeba na povodeň," doplnil Fišer.

Náklady rostou o desítky milionů

Práce na Jordánu hýbou Táborem. Odbahnění stojí zhruba 460 milionů. Do nádrže nyní radnice navíc investuje dalších 35,5 milionu korun. Část na zpevnění břehů pod sladovnou a botanickou zahradou a část do opravy hráze pod Kulturním domem Střelnice, kde jsou trhliny. A to i kvůli komplikacím a rychlému napuštění rybníka na konci loňského roku po protržení hráze a po letošní červnové povodni (o trhlinách více zde).

"Práce na těchto akcích lze provést pouze ze dna vypuštěné nádrže," zdůvodnil Karel Hotový, vedoucí odboru investic a manažer odbahnění rybníka Jordán.

Někteří obyvatelé další peníze do nádrže čtou jako vícepráce, které stavbu prodražují. Sanace svahů však součástí projektu nebyla a ani dotace na odbahnění s těmito pracemi nepočítala. "Mohlo se počítat, že bude potřeba opravit břehy, když nebyla nádrž vypouštěna 183 let," kritizuje například Jan Seidl.