Hroch se zabydluje v Zoo Dvorec.

Hroch se zabydluje v Zoo Dvorec. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Hroch Buborek je novou hvězdou Zoo Dvorec. Má i profil na Facebooku

  • 0
Jmenuje se Buborek, což v překladu z maďarštiny znamená Bublina. Je mu sedm let, váží téměř tunu a půl a rád se předvádí. Tak by se dal představit hroch, který se stal novým obyvatelem zoo­lo­gické zahrady ve Dvorci u Boro­van.

Zoologická zahrada nedaleko Budějovic se stala po Ostravě a Praze třetí zoo v republice, která se pustila do velmi náročného projektu chovu hrochů.

Buborek na jih Čech přicestoval 22. března ze Zoo Magán v maďar­ském městě Abony a 1. května se poprvé představil návštěvníkům.

„Majitel maďarské zoo ho dostal jako čerstvě narozené mládě a hodně se mu věnoval. Pak se ale musela zoo stěhovat. Znám se osobně několik let s ředitelem, začali jsme proto řešit přechod hrocha do naší zoo,“ vysvětluje ředitel Zoo Dvorec Viktor Ambrož.

Díky lidské péči je tak Buborek na hrocha, tedy nejnebezpečnější zvíře Afriky, velmi přátelský. V Maďarsku se stal pro svou milou povahu maskotem tamní zoo a současně celebritou. Má svůj fanklub i profil na Facebooku.

Na příjezd vzácného zvířete se Zoo Dvorec náležitě připravovala. Postavila mu pavilon s názvem Hippo, kde nechybí vytápěný vnitřní a venkovní bazén a vytápěná souš, protože hroch nesmí prochladnout.

A neméně náročný je Buborek i v otázce stravy.

„Sežere 40 až 50 kilogramů potravy denně. Na jídelníčku má zeleninu, jako je řepa, celer, mrkev, ovoce a pečivo na přilepšenou. A také speciální granule, protože hroch má velmi zvláštní trávicí soustavu. Chybět nesmí ani seno, které dostává třikrát denně po deseti kilech,“ popisuje Ambrož. Jak vypadají hroší hody, mohou vidět i návštěvníci. Komentované krmení hrocha zoo pořádá denně v 16 hodin.

Protože hroši pohlavně dospívají v 15 až 16 letech, je teď Buborek vlastně v pubertě. V budoucnu se ale zřejmě dočká i své partnerky.

„Samici už máme vyhlédnutou v Nizozemsku. Než Buborek pohlavně dospěje, bude trvat dalších sedm až osm let. Když dostane samici teď, sžije se s ní a pak se zvířata nemusí rozmnožovat, protože si k sobě vytvoří spíše sourozenecký vztah. Musíme proto věc konzultovat se zkušenějšími kolegy a koordinátorem, abychom neudělali chybu a nečekali zbytečně 20 let na první mládě,“ podotýká Ambrož.