V prachatickém hospici je kaple zasvěcená Janu Pavlu II.

V prachatickém hospici je kaple zasvěcená Janu Pavlu II. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Iniciativa Exitus shání peníze pro prachatický hospic

  • 0
Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích potřebuje sehnat na svůj letošní provoz nejméně dva miliony korun. Jsou to peníze, které měl dostat od státu. Pomoci překonat finanční tíseň se mu nyní rozhodla Iniciativa Exitus.

Jediný jihočeský hospic čelí nedostatku peněz. Při rozdělování financí na Ministerstvu práce a sociálních věcí pro letošní rok zbylo na Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích pouze 770 tisíc korun. To je výrazný propad státních dotací proti předchozím letům pro toto zdravotnické zařízení, které vloni dostalo od ministerstva o dva miliony víc.

Neutěšený stav na hospicovém účtu se nyní rozhodla pomoci vylepšit Iniciativa Exitus. Jejím cílem je sehnat chybějící peníze pro prachatický hospic, který se stará o pacienty z celých jižních Čech.

"Začali jsme v pondělí a během prvních dvou dnů jsme na transparentní účet sehnali 27 tisíc korun," uvedl českobudějovický učitel Šimon Heller z Iniciativy Exitus.

Nový účet nepatří iniciativě, zřizovatelem je přímo hospic. Pohyb na něm může každý zájemce kdykoli sledovat a sám na něj přispět na webu.

"Prachatický hospic má výbornou pověst a přitom musí těžce shánět peníze. Vnímám ve společnosti tlak vytěsnit smrt ze života lidí. Já si myslím, že to k životu patří a nemůžeme nechat padnout špičkové zařízení se skvělým personálem," řekl Heller.

Hospic sv. Jana N. Neumanna funguje od listopadu 2005 a péči poskytuje na třiceti specializovaných hospicových lůžkách. Ta jsou prakticky pořád plná, o nevyléčitelně nemocné lidi se tu nepřetržitě stará stočlenný kolektiv lékařů, sester, pečovatelek a sociálních pracovnic. Na roční provoz potřebuje sehnat 25 milionů korun.

„Pojišťovny nás platí jako LDN, my ale potřebujeme víc lidí“

"Zdravotní péči nám platí pojišťovny, dostáváme od nich stejné úhrady jako léčebny dlouhodobě nemocných. Jenže my potřebujeme mnohem vyšší počet personálu než LDN, protože jedna sestra by nezvládla zajistit, aby třicet pacientů u nás odcházelo na věčnost tak, že netrpí bolestí a nejsou osamělí," objasňuje ředitel hospice Robert Huneš.

Proto dostávají Prachatičtí na zdravotnickou péči jen část peněz od pojišťoven a ministerstvo přispívá na nezdravotnický personál, jako jsou pečovatelky a sociální pracovnice. Na některé aktivity přispívá hospici i Jihočeský kraj, loni mu pomohl částkou půl milionu korun. Další peníze získává i od sponzorů a ze sbírek, ale letošní finanční situace je kvůli výraznému propadu státních dotací tristní.

"Ostatní hospice dostaly od státu kolem tří milionů, někdo až čtyři. Abychom dokázali rozumně vyžít do konce roku, potřebujeme ještě sehnat dva miliony korun," vypočítal Huneš, který si váží všech dárců, jimž není osud tohoto zdravotnického zařízení lhostejný.

Z tíživé ekonomické situace chce hospic pomoci vytáhnout i vicehejtmanka pro zdravotnictví Ivana Stráská. "Vím o tom, že v jiných krajích dostali víc peněz, a požádala jsem ministryni práce, aby prachatický hospic dofinancovala. Teď se to má projednávat," potvrdila.