Nevyhovující pokrm pod názvem „smažený sýr“ nabízel podnik Maroko.

Nevyhovující pokrm pod názvem „smažený sýr“ nabízel podnik Maroko. | foto: Stání zemědělská a potravinářská inspekce

Inspekce rozjela zátah na smažáky. Často nemají se sýrem nic společného

  • 20
Smažený sýr s tatarskou omáčkou. Klasické lidové jídlo se ocitlo v hledáčku prázdninových kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Hned prvním úlovkem inspektorů, o němž informovali začátkem července, byla českobudějovická provozovna Maroko.

Laboratorní rozbor totiž ukázal, že nabízený sýr ani sýrem není. Šlo o náhražku z rostlinného tuku.

„Jídelna v Kněžské ulici nabízela smažený sýr, který má mít základ v mléčném tuku. Tento parametry sýru neměl, šlo tedy o klamání spotřebitele,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Zprávu o pochybení známé budějovické jídelny doplnila inspekce fotografiemi tabule před vchodem v podloubí s přehledem menu. Smažený sýr byl mezi nabídkou třeba hovězího guláše, studeneckého řízku nebo domácí sekané. Podle Kopřivy inspekce odstartovala v Budějovicích plošnou kontrolu stravovacích zařízení, která mohou prověřovat podle nového zákona od letošního roku. Je tedy pravděpodobné, že náhražek sýrů, které vyjdou levněji, najdou hodně.

Normy jsou nesmyslné, stěžuje si provozovatel

„Pokud prodávají náhražku, nemohou ji prodávat jako sýr. Podobné je to v obchodech, kde potraviny na bázi rostlinných tuků jako třeba Javor nesmí prodávající nabízet mezi sýry. Spotřebitel musí být o jejich složení informovaný,“ míní Kopřiva. Provozovnu nemine pokuta. Její výše ještě nebyla daná.

Výsledek kontroly nese s nelibostí ředitel Maroka Roman Benda. Tvrdí, že jeho lidé nakoupili zlatou cihlu od dodavatele jako sýr.

„Už od něj brát nebudeme. Sám jsem si dříve ověřil, že některé náhražky sýra se chovají jako originál, jindy zase jako umělá hmota, která smažením jen zgumovatí. Celá věc mi ale připadá jako zbytečná obstrukce, vždyť příště by klidně stačilo označit jídlo jako smažák. Chceme ale být na tabuli spisovní,“ uvedl.

Označení jídla s falešným smaženým sýrem jako smažák by prošlo podle inspektorů legislativou jen těsně. Náhražka nesmí připomínat původní označení. Podobné je to třeba s pomazánkovým máslem nebo s rumem.

Z jídelníčku potrefené provozovny přitom kontrolorům uniklo označení domácí sekaná. Alespoň zápis o ní nic neříká.

„Normy jsou často nesmyslné. Guláš se nesmí ohřívat, sýr musíme prověřovat, jestli má dost živočišného tuku. Díky těmto nařízením je podnikání v gastronomii stále těžší. Už nestačí, že si nás vybere zákazník. Důležitější jsou někdy úředníci,“ míní Roman Benda.