Strážce NP Šumava Jiří Demeter se prochází vykáceným místem v lokalitě Na

Strážce NP Šumava Jiří Demeter se prochází vykáceným místem v lokalitě Na Ztraceném u Modravy. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Inspekce životního prostředí prověřuje zásahy proti kůrovci na Šumavě

  • 4
Česká inspekce životního prostředí prověřuje zásahy Národního parku Šumava proti kůrovci. Má podezření, že při likvidaci kůrovcové kalamity mohlo dojít k porušení zákona. Prověřování je zatím na začátku, v krajním případě ale hrozí národnímu parku až dvoumilionová pokuta.

"Zatím mohu pouze potvrdit, že jsme zahájili správní řízení, které se týká celé problematiky zásahů vedení Národního parku Šumava proti kůrovci. Máme podezření, že při nich mohlo dojít k porušení některých zákonných ustanovení. Zatím je ale vše ve fázi prověřování," uvedl pro iDNES.cz ředitel ČIŽP v Českých Budějovicích Vladimír Jiráček.

Podle jeho slov inspektoři prověřují zda vůbec a případně do jaké míry byla při zásazích proti kůrovci poškozena vzácná příroda. "O nějaké pokutě je zatím předčasné hovořit," podotkl Jiráček.

Mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek podotkl, že správní řízení se týká i zásahů proti kůrovci, které byly prováděny v letech 2009 a 2010, tedy před příchodem současného ředitele parku Jana Stráského.

"Zahájení prověřování samozřejmě neznamená, že jsme někde pochybili. Může se ukázat, že všechny zásahy byly zcela v pořádku. Ke správnímu řízení se vyjádříme do 9. září, podle určené lhůty," uvedl Pechoušek.

Zásahy proti aktivistům stály policii milion korun

Šéf krajských inspektorů životního prostředí Jiráček také vyvrátil tvrzení Jaromíra Bláhy z ekologického Hnutí Duha, že ČIŽP potvrdila, že letošní kácení lesů na Ptačím potoce u Modravy bylo po celou dobu ilegální.

"Nic takového jsme nepotvrdili a pokud to pan Bláha říká, pak lže. Lokalita Na Ztraceném u Ptačího potoka je druhou, tedy zásahovou zónou," uvedl Jiráček.

Při zásazích proti kůrovci v lokalitě u Ptačího potoka na Modravsku pokáceli dřevorubci na přelomu července a srpna 32 hektarů lesa.

Po celou dobu jim práci komplikovali blokádníci, kteří se čtyři týdny přivazovali ke stromům. Jsou totiž přesvědčeni, že správa národního parku neměla ke kácení v tomto místě potřebné výjimky ze zákona. Blokáda si vyžádala i asistenci policie, zásahy proti aktivistům ji vyšly na milion korun (více čtěte zde).