První burčák. (Ilustrační snímek)

První burčák. (Ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Inspektoři na jihu Čech kontrolují burčák, nepoctivci ho ředí vodou

  • 2
Až do konce listopadu potrvají na jihu Čech rozsáhlé kontroly oblíbeného burčáku. Inspektoři dohlédnou na to, aby prodejci nenabízeli burčák ředěný vodou, dobarvovaný nebo přislazovaný. Mají dokonce přístroj, který určí původ hroznů a rozliší, zda není burčák nastavený jiným ovocem.

Na prodejce burčáku se zaměřila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Vloni totiž pochybila asi třetina prodejců. Vinný nápoj ředili vodou, přidávali do něj barviva a hodně cukru. Někteří dokonce označovali jako burčák i nápoj ze zahraničních hroznů, což se nesmí.

"Kontroly potrvají do 30. listopadu. Po tomto datu se burčák už nesmí prodávat," sdělil mluvčí SZPI Michal Spáčil.

Podle vinaře a prodejce burčáku Zdeňka Hanzálka, který ve své vinotéce v Českých Budějovicích prodává burčák už 15 let, dělají někteří nepoctiví prodejci burčáku špatné jméno.

"U silnic s ním většinou nestojí vinaři. Já si vůbec nedovedu představit, jakým způsobem funguje ta distribuce, aby ten burčák byl kvalitní. Nám ho vozí vinař z Dolních Dunajovic, je to kousek od Mikulova. Litr u nás stojí 50 korun. Dostaneme čistou šťávu a ta pak v sudech při určité teplotě kvasí. O burčák se musíte každý den starat," uvedl Hanzálek a dodal, že sám by vůbec neměl odvahu burčák u silničních prodejců ochutnat.

Dobře rozkvašený burčák nesmí být hnědý

Pokud je burčák dobře rozkvašený, pozná se podle toho, že má bílou nebo světle žlutou barvu, nesmí být světle ani tmavě hnědý. Odborníci proto radí kupovat burčák v kamenných obchodech a vinotékách. Prodejcům u silnic se raději vyhýbejte. Burčák tam stojí celý den na slunci a nemá tendenci kvasit. Podle vinařů je to "mrtvá šťáva".

Inspektoři SZPI každoročně odhalí falešné burčáky. Loni byl jejich nejhorším prodejcem Pavel Straka z Brna. V jeho stánku obsahoval tento nápoj 74 procent vody.

S prodejci, kteří klamou zákazníky, zahajuje inspekce správní řízení. Hrozí jim pokuta až jeden milion korun.