Návštěvníky výstavy Rok růže vítá figurína Petra Voka.

Návštěvníky výstavy Rok růže vítá figurína Petra Voka. | foto: Ondřej Brynych

Japonci chodí z výstavy Rok růže špinaví od smůly a mají z toho radost

  • 0
Výstava Rok růže v Rožmberském paláci Pražského hradu přináší organizátorům řadu překvapení. Některé návštěvnice barví historické oblečení make-upem, Japonci si ozdobný límec dávají na hlavu a jsou štěstím bez sebe, když si sednou na dřevěný nábytek a oblečení si zašpiní od lepkavé smůly.

Velký úspěch výstavy Rok růže v Rožmberském paláci Pražského hradu přináší jihočeským organizátorům nečekané starosti. Na řadě interaktivních prvků je vysoký počet návštěvníků znát.

co výstava nabízí

Expozice se bude tematicky obměňovat. Novinkou je tento týden instalované pečetidlo, kde si zájemci mohou sami vyrobit pečeť Petra Voka. Od pondělí by také měly být v prodeji pamětní rožmberské medaile či brožura představující 24 turisticky nejoblíbenějších rožmberských cílů. Od jara se budou na nádvoří paláce konat prezentace lákající na konkrétní akce v kraji.

"S tím jsme počítali, ale některé věci nás nenapadly. Třeba že ženy v těchto měsících používají více make-upu, který pak špiní zkoušené části šatů a ty se musí každý druhý den prát," přiblížil za organizační tým Daniel Hovorka z Krajského úřadu Jihočeského kraje.

Ani ne měsíc od otevření vidělo expozici přes 35 tisíc lidí. Organizátoři přitom čekali zhruba poloviční číslo. Podle kustodů mají lidé velký zájem o repliku dobových šatů.

"Fotí se s nimi, zkoušejí čepec Perchty z Rožmberka, ozdobný límec si dávají na krk a Japonci i na hlavu. Přiťukávají si replikou dobových korbelů či se zdraví s figurínou Petra Voka," uvedla jedna z kustodek Stanislava Vranaiová.

Expozice Rok růže je první akcí projektu Rožmberský rok, který pořádá Jihočeský kraj ve spolupráci s Národním památkovým ústavem u příležitosti 400. výročí úmrtí posledního Rožmberka Petra Voka. Zároveň je prezentací a pozvánkou do jižních Čech.

Zajímavostí na výstavě je například stůl se židlemi vyrobený ze špalků různých stromů. Ty byly pořezány krátce před výstavou v původně rožmberském polesí na Vimpersku.

kdy je otevřeno?

Výstava potrvá do prosince. Rožmberský palác je přístupný od 1. listopadu do 31. března od 9 do 16 hodin, od 1. dubna do 31. října od 9 do 18 hodin v rámci prohlídky Pražského hradu. Když se vydáte na velký okruh, zaplatíte 350 korun, když na malý, 250 korun.

"Když jsme je přenesli do tepla, začala se z nich ronit smůla. Počítali jsme s tím, že ji budeme přes noc vysušovat. To nakonec není třeba, jelikož si i tak všichni sedali a sahali, až jsou úplně hladké. Třeba Japoncům se líbilo, že si mohou smůlu na oblečení odnést s sebou," podotkl s úsměvem Hovorka.

Podle něj se optimistické odhady návštěvnosti pohybovaly kolem 15 až 20 tisíc návštěvníků za měsíc. Ve skutečnosti je zájem dvojnásobný. To znamená radost i nárůst nákladů. Organizátoři výstavy se tak nyní potýkají například s nedostatkem tištěných průvodců. Zřejmě je budou muset symbolicky zpoplatnit.