Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Kuběna, MAFRA

Jarní polomy jsou na Šumavě zpracované. Vítr ale škodil i v létě

  • 0
Stromy, které lámal na Šumavě začátkem letošního dubna orkán Niklas, už zmizely z lesů národního parku, v nichž se smí zasahovat. Lesníci, kteří se s následky větru vypořádávali několik měsíců, vytěžili nebo odkornili 38 620 metrů krychlových vyvrácených a zlomených stromů.

„Po prvních sčítáních škod jsme uváděli, že budeme muset zpracovat 30 až 40 tisíc metrů krychlových poškozeného dříví, což se nakonec potvrdilo. Navíc jsme veškeré vývraty a zlomy v zásahových územích stihli zpracovat do konce června, jak jsme předpokládali,“ připomněl náměstek ředitele a vedoucí odboru pro péči o lesní ekosystémy Jan Kozel.

Také při lokalizaci největších škod se potvrdily odhady z jara. Ukázalo se totiž, že Niklas nejvíc ničil stromy kolem Prášil a potom v jihozápadní části Šumavy v okolí Českých Žlebů a Stožce.

Více než polovina stromů ležela na územích, ve kterých mohou lesníci zasahovat běžným způsobem, zbytek pak v nejcennějších lokalitách, kde několik tisíc kubíků dřeva zůstává ponecháno přírodním procesům.

Nehrozí, že by se kůrovec masivně rozšířil

Následky se podařilo odstranit ještě předtím, než se stihl vyrojit kůrovec. Těsně po větrné kalamitě se přitom ozývali především někteří starostové, kteří varovali před nebezpečím další kůrovcové kalamity a srovnávali Niklase s mnohem ničivějším orkánem Kyrill, po kterém Šumava před osmi lety zažila poslední velké rozšíření nebezpečného brouka.

„Tyto černé scénáře se ale naštěstí nenaplnily. Kůrovec samozřejmě v lesích stále je jako jejich přirozená součást. Nehrozí ale, že by se rozšířil tak masivně, jak se někteří obávali,“ konstatoval mluvčí správy parku Jan Dvořák.

Také předseda Svazu obcí Národního parku Šumava a modravský starosta Antonín Schubert je rád, že se podařilo polámané stromy odstranit, znovu ale varuje před přílišným optimismem.

„Správa postupuje podle plánovaných dílčích ploch. Tam, kde se těžit může, stromy odstranila, v bezzásahových územích ale dřevo stále leží. Hrozba toho, že se tam kůrovec vyrojí, je zejména v takto slunném létě aktuální, a lokálně mohou kalamity stále nastat,“ myslí si Schubert.

Ani po odstranění následků po Niklasovi lesníkům na Šumavě práce nekončí a zejména do okolí Stožce budou vyrážet i v nejbližších dnech. Nové škody tam totiž nadělal vítr na začátku června, o měsíc později poškodil také lesy v okolí Srní.

„Další škody způsobila bouřka doprovázená silným větrem v noci ze 7. na 8. července. První odhady hovoří o tom, že popadalo zhruba tisíc kubíků dřeva,“ popsal Kozel s tím, že odstraňování těchto škod nesnese odklad, a lesníci tak budou pracovat i uprostřed vrcholící letní sezony.

Turisté se proto mohou v lesích setkat s těžkou technikou. „V nejbližších dnech bude největší frekvence odvozu dříví na Stožecku, ale s kamiony i lesní technikou i těžaři se návštěvníci mohou potkat na celém území Šumavy. Prosíme je proto o pochopení,“ dodal mluvčí Jan Dvořák.