Na jihu Čech začaly jarní výlovy rybníků.

Na jihu Čech začaly jarní výlovy rybníků. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Jarní výlovy v kraji začínají. Rybáře po tání sněhu těší nádrže plné vody

  • 1
Dva roky rybáře sužovalo sucho. Letošní zima však pomohla na většině území Jihočeského kraje vodu v rybnících doplnit. Jarní výlovy potrvají do konce dubna. Ty první ukazují, že ryby se dobře vypořádaly i s nedostatkem kyslíku, kvůli němuž bylo nutné často prosekávat led.

Rybáři, kteří v těchto dnech začínají s jarními výlovy, si zatím zdravotní stav ryb pochvalují a hlásí nejlepší začátek jara za poslední tři roky. Celkem se chystají vylovit zhruba čtvrtinu rybníků. Získají z nich ryby, které poputují do dalších nádrží, většina totiž musí ještě do tržní velikosti dorůst.

„S výlovy jsme začali minulý týden, celkem se chystáme asi na pětinu našich rybníků. Většinou se jedná o rybníky komorové, tady nádrže, kde přezimovaly násady nebo plůdek,“ říká Rostislav Lukáš z Krajského školního hospodářství České Budějovice.

„Dvě předchozí sezony byly opravdu špatné, teď vypadá situace s vodou o mnoho lépe, i když právě u lovených rybníků na koncích soustav bude záležet na tom, kolik na jaře naprší,“ doplňuje.

Tržních ryb se bude lovit minimum

Na rybníky s násadou a plůdkem se na jaře zaměřují i v ostatních velkých jihočeských rybářstvích. Tržních ryb se bude lovit minimum.

„U nás je to například osmý největší rybník Třeboňska Koclířov. Ten bychom chtěli stihnout vylovit do pátku 17. března a ostatní jarní výlovy pak chceme zvládnout do 10. dubna. Vody je víc než v předchozích dvou letech, ale je škoda, že většina vláhy ze sněhu se stihla vypařit. Výrazně nám pomáhá to, že můžeme využívat Zlatou stoku, díky níž si můžeme přepouštět vodu mezi rybníky,“ popsal Zdeněk Eisert z Rybářství Třeboň.

Podobně důmyslný systém rozvodu vody, jako je Zlatá stoka, zbudovaná na začátku 16. století Štěpánkem Netolickým, ale v jiných rybářstvích využívat nemohou. A Blatenská ryba nebo Rybářství Hluboká se tak na některých svých nádržích potýkají s nedostatkem vody i letos.

„Jsou to především větší rybníky, a ty, které jsou závislé pouze na vodě, která naprší. V některých z nich nám chybí i polovina vody. Je to ale pořád lepší stav, než kdyby bylo vody najednou zase příliš mnoho,“ podotýká Jiří Bláha ze společnosti Blatenská ryba.

Na některých rybnících se Blatenští potýkali stejně jako jejich kolegové s nedostatkem kyslíku, který museli řešit nasazením techniky a častým vyřezáváním oken do ledu, která pod hladinu pouštěla více světla.

V okolí Hluboké nad Vltavou se s vodou snaží šetřit a pomocí přepouštění z nádrže do nádrže ji v krajině udrží často i déle než pět let. V některých oblastech totiž její nedostatek pociťují i přesto, že i v Českobudějovické pánvi byla zima poměrně příznivá.

„Je to především v oblasti Čakovska, kterou svým srážkovým stínem dost ovlivňuje Šumava a masiv Kletě. Znovu se tak potýkáme s nedostatkem vody v Dehtáři, který se lovil loni na podzim. Do normálního stavu tam schází jeden a půl metru,“ podotýká Aleš Kříž z Rybářství Hluboká.

V okolí Hluboké nad Vltavou se situace v posledních měsících výrazně zlepšila, a místní rybáři se tak nedostatku vody v menších nádržích po jarních výlovech obávat nemusí. Starosti jim však dělá silný tlak rybích predátorů, především kormoránů. Před nimi přes zimu chránil ryby led, v období jarních výlovů ovšem mohou přetahující hejna udeřit naplno.

„Máme sice povolení k odstřelu, ale regulovat kormorány tímto způsobem není vůbec jednoduché. A na náhrady škod v současné době spoléhat nemůžeme. Tlak kormoránů je pro nás v současné době jednoznačně největším problémem,“ vysvětluje Kříž.

Kromě lovení komorových rybníků chtějí v březnu vylovit také tisíc metráků tržních ryb, většinou kaprů o váze přes dva kilogramy. „Jedním z rybníků s tržní rybou, které se chystáme lovit v následujících dnech, je například Naděje přímo v Hluboké nad Vltavou. Čeká nás ve středu 22. března,“ říká Kříž.