Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Jih Čech čeká ministerská kontrola, kšeftařili tam s rybářskými lístky

  • 3
Jihočeský krajský úřad čeká kontrola z ministerstva zemědělství. Ministerstvo chce jejím prostřednictvím dohlédnout, aby městský úřad v Českém Krumlově sjednal nápravu při prodeji rybářských lístků. Jeho úředník je v minulosti prodával v soukromé firmě starosty Frymburka.

"Vydávání rybářských lístků by mělo být řešeno důslednějším metodickým vedením a kontrolou ze strany krajských úřadů," tlumočí názor ministerstva jeho mluvčí Tereza Dvořáčková.

To, zda jihočeský krajský úřad dodržuje své povinnosti v souvislosti s prodáváním rybářských lístků, ministerstvo zemědělství v květnu prověří kontrolou. Podle Dvořáčkové jde o dlouhodobě plánovanou akci, která je součástí série kontrol zaměřených na plnění úkolů v rámci takzvané přenesené působnosti.

Rybářský lístek

- vydávat a odebírat ho mohou obce s rozšířenou působností  podle místa bydliště žadatele
- vydávají se na základě dřívějšího rybářského lístku nebo osvědčení o získání kvalifikace- úřady je vystavují na dobu 1, 3 nebo 10 let
- peníze z rybářského lístku zůstávají úřadům

Ceny:
Lístek na 1 rok - 100/50 korun
Lístek na 3 roky - 200/100 korun
Lístek na 10 let - 500/250 korun

Pozn.: Snížené ceny platí pro žáky, studenty rybářství, odborné pracovníky v rybářství, rybářské hospodáře a rybářskou stráž.

Jižní Čechy přitom mají s prodejem rybářských lístků dlouhodobě problémy. Cizinci, kteří rybaří na Lipnu, si pro ně musejí jezdit v úřední hodiny na radnici do Českého Krumlova. To vadí podnikatelům, které živí cestovní ruch, protože to cizince odrazuje od rekreace. Podle rybářů zase mezi cizinci přibývá těch, kteří raději než jet na úřad chytají na černo.

Problémů loni využil starosta Frymburka Oto Řezáč, který do své firmy u Lipna posadil úředníka zaměstnaného na minimální úvazek krumlovskou radnicí. Na případ upozornil iDNES.cz. Řezáč se tehdy hájil, že přibližuje službu lidem. Krumlov později s úředníkem neprodloužil smlouvu.

Přesto pro krumlovský úřad nemusí být celá záležitost uzavřena. "Krajskému úřadu Jihočeského kraje doporučíme, aby v rámci kontrol uložil Městskému úřadu Český Krumlov opatření k nápravě nedostatků," řekla Dvořáčková.

Starosta trestný čin nespáchal

Jihočeský krajský úřad loni a letos kontroloval kvůli prodeji rybářských lístků pět městských úřadů nebo magistrátů. Český Krumlov ale mezi nimi zatím nebyl.

"Při kontrolách jsme nezjistili žádné závažné nedostatky. Pouze v jednom případě chyběl podpis při převzetí rybářského lístku. V několika případech jsme zjistili, že že byl vydán duplikát, ačkoliv měl být vydán rybářský lístek nový," popsal vedoucí krajského odboru životního prostředí Karel Černý.

Chování starosty Frymburka prověřila na přelomu loňského a letošního roku policie. Podle jihočeských kriminalistů Oto Řezáč trestný čin nespáchal, celou věc proto v únoru postoupili ministerstvu zemědělství a krumlovské radnici ke správnímu řízení. Ministerstvo již věc odložilo s tím, že starosta se přestupku nedopustil. Městský úřad v Českém Krumlově zatím správní řízení neuzavřel.

Situaci s rybářskými lístky nejen v jižních Čechách by kromě kontroly měla vyjasnit také nová legislativa. Ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) již ve Sněmovně prosadil novelu, která podstatně rozšiřuje počet míst, která smějí rybářské lístky vydávat.