Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300...

Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. | foto: Petr Kubát, MF DNES

Jihočeši tlačí dostavbu Temelína, Vysočina svoje Dukovany

  • 2
MF DNES se ptala lídrů kandidátek na jihu Čech a Vysočině na rozšíření temelínské elektrárny. Položila jim i otázku, jak naložit se stárnoucí jadernou elektrárnou v Dukovanech. Výsledek? Většina prvních se staví za dostavbu Temelína, vysočinští politici by spíše začali prodloužením životnosti Dukovan.

Bude to nejtučnější zakázka v české historii. A zásadně se dotkne všech Jihočechů. O dostavbě Jaderné elektrárny Temelín však dosud není rozhodnuto a důležitý bude postoj budoucí vlády.

"Přikláním se k variantě dostavby Temelína, ale pouze pokud to bude ekonomicky efektivní. Nesmí dojít k nepřiměřenému zatížení spotřebitelů," uvedl například Zdeněk Bezecný z TOP 09.

Němcová je pro dostavbu, Kuba neodpověděl

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) je také pro variantu dostavět dva bloky v Temelíně a prodloužit životnost Dukovan. "Prodloužení musí ale vycházet z podrobné analýzy budoucích energetických potřeb českého státu. Musí přitom být zohledněna energetická nezávislost České republiky, stejně jako možnosti využití obnovitelných zdrojů energie," upozornil Zimola.

Také lídr komunistů Vojtěch Filip je pro rozšíření Temelína. "Vzhledem k tomu, že Evropská unie nemá vlastní energetické zdroje, je energie také možným exportním artiklem, " dodal Filip.

Další dva bloky bude v případě zvolení prosazovat i Radka Maxová z ANO. V celostátní anketě se kladně vyjádřila i Miroslava Němcová z ODS, jihočeský lídr Martin Kuba nereagoval.

Jihočeský postoj je tedy jasný a dostavbě Temelína by nemělo nic bránit. MF DNES však se stejnou otázkou na budoucnost Temelína a Dukovan oslovila i lídry na Vysočině a některé jejich postoje se dost lišily v porovnání s názory jihočeských kolegů. Prosazují spíše rozšíření Dukovan na úkor Temelína.

Například lídr ČSSD na Vysočině a hejtman Jiří Běhounek (nezávislý za ČSSD) se přiklání k variantě dostavět jeden blok v Dukovanech a jeden blok v Temelíně.

Lídryně ODS Jana Fischerová preferuje začít stavět v Dukovanech a teprve potom jít do Temelína. "Dukovanům je třeba dát jistotu, aby v roce 2025 až 2030 mohl být spuštěn další blok," uvedla.

Zelení se vymykají. Stále opakují: Nestavět

Je tu však ještě třetí cesta: na rozdíl od většiny stran napříč politickým spektrem se dlouhodobě proti dostavbě Temelína či rozšíření dukovanské elektrárny staví Strana zelených.

"Závislost na jednom druhu paliva, což je vize státu na dominantní pozici jádra, je příliš riziková a zvyšuje naši závislost," upozornil jihočeský lídr zelených Stanislav Kovář. Chce českou energetiku nasměrovat tak, že nebude závislá na jádru ani uhlí a umožní postupně odstavit stávající stárnoucí jaderné reaktory. Znamená to podle něj zvýšit možnosti využívání obnovitelných zdrojů.

Jako jediný z jihočeských lídrů se postavil více na stranu Dukovan Jan Bartošek (KDU-ČSL). Možná je to ovlivněné i tím, že je místostarostou Dačic, které mají blízko k Vysočině.

"Preferuji prodloužení životnosti Dukovan a o stavbě dalších bloků hovořit až po projednání a schválení Státní energetické, surovinové a odpadové koncepce," konstatoval Bartošek. Bez zmíněného dokumentu se podle něj nemá význam bavit o tom, kde a jak rozšiřovat jaderné elektrárny.

Samotný Temelín se nyní nachází v částečně patové situaci. O tom, zda bude dva nové bloky elektrárny stavět rusko-české konsorcium MIR.1200, nebo americký Westinghouse, rozhodne vedení ČEZ nejdříve na podzim 2014. Původně se přitom předpokládalo, že vítěze soutěže oznámí už letos na podzim. Firma odklad zdůvodnila tím, že čeká na schválení Státní energetické koncepce.

Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny. Stavba by měla být dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let a nahradily by v té době dosluhující uhelné elektrárny.