Hejtman Jiří Zimola upevňuje vztahy Jihočeského kraje s Čínou. Během návštěvy...

Hejtman Jiří Zimola upevňuje vztahy Jihočeského kraje s Čínou. Během návštěvy čínské delegace v Budějovicích předal čínskému náměstkovi ministra mezinárodní sekce Komunistické strany Číny Zhou Li jako dar jihočeské sklo. | foto: www.jirizimola.cz

Jihočeši odletěli do Číny. Hledají lázeňské turisty i odbyt pro kapry

  • 7
Skoro třicítka Jihočechů odcestovala do nejlidnatější čínské provincie Che-nan, aby tam usilovala o navázání obchodní a vědecké spolupráce. Delegaci tvoří podnikatelé, politici i zástupci nemocnic a škol. Během deseti dní Číňanům nabídnou třeba kapra či lázně.

Skupina odlétla v úterý. Jihočeský hejtman Jiří Zimola se do Číny vrací po čtrnácti dnech, kdy tam byl s prezidentem Milošem Zemanem a podepsal spolupráci s městem Tchien-ťin.

„Na rozdíl od předchozí cesty, na kterou jsem byl pozván panem prezidentem, je tato několik měsíců plánovaná. Partnerskou smlouvu s provincií Che-nan krajské zastupitelstvo schválilo před dvěma nebo třemi lety, nyní bude stvrzena podpisy,“ konstatoval hejtman.

Kdo odletěl do Číny

  • Podnikatelé

Sabina Kodlová - obchodní ředitelka, Lázně Aurora a Bertiny lázně Třeboň

Pavla Šuterová - manažerka Rener Group

Tamara Marakhovská - Rener Group

Jan Hůda - předseda představenstva Rybářství Třeboň HLD

Stanislav Kázecký - viceprezident Svazu průmyslu České republiky pro zahraniční vztahy a EU, ZVVZ Milevsko

Ladislav Havel - ředitel cestovní kanceláře CIAO

Alexandr Škovran - cestovní agentura Agency Alex

Lukáš Kutta - manažer Destinačního managementu Lipensko

Vladimíra Vyhnálková - oddělení marketingu a cestovního ruchu na krajském úřadě

  • Odborníci ze zdravotnictví

Michal Šnorek - ředitel Úseku interních oborů, Jihočeské nemocnice

Petr Klíma - oddělení vykazování zdravotní péče, Jihočeské nem.

Terezie Horníková - lékařka interního oddělení Nemocnice České Budějovice

  • Odborníci ze školství

Marek Vochozka - rektor Vysoké školy technické a ekonomické

Radka Závodská - proděkanka pro vědu, tvůrčí činnost a zahraniční vztahy, Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity

Otmar Linhart - děkan Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity

  • Politici

Jiří Zimola (ČSSD), Jaromír Slíva (ČSSD), Antoník Krák (ČSSD), Petr Braný (KSČM), Václav Kučera (KSČM), Pavel Hroch (Jihočeši 2012), Jaromír Talíř (KDU-ČSL).

Pozn.: Součástí delegace jsou i dva tlumočníci a tři zástupci krajského úřadu.

Základními liniemi nynější cesty jsou zdravotnictví, podnikání, cestovní ruch, školství a také oficiální návštěvy. Každý den čekají delegaci dvě až tři akce.

„Na programu je byznys fórum pro podnikatele, návštěvy univerzit, setkání s guvernérem provincie, řada jednání v oblasti zdravotnictví či návštěva logistické zóny na letišti,“ představil plán Petr Soukup z oddělení vnějších vztahů a zahraniční spolupráce krajského úřadu.

Hodně si od cesty slibují třeboňské lázně. Obchodní ředitelka Sabina Kodlová v Číně vidí velký potenciál. „Zkoušíme najít nový trh, provincie Che-nan je pro nás atraktivní. Zástupci cestovního ruchu z Číny byli již u nás na prohlídce. Reakce byly velmi pozitivní, jižní Čechy jsou pro ně zajímavé. Je to dobrá základna pro výlety do Prahy, Salcbursko, Vídeň,“ vysvětlila Kodlová.

Univerzita chce centrum čínských studií

Lázně si už dělaly průzkumy, jak se Číňané chovají, co vyžadují a jak by pro ně bylo místo atraktivní. „Chceme tam již domluvit konkrétní spolupráci. Budeme jednat na veletrhu cestovního ruchu s přímými zájemci o lázeňství. Vezeme cenové nabídky pro příští sezonu a obrazový materiál,“ dodala Kodlová.

Velký význam čínským vztahům přikládá také rektor Vysoké školy technické a ekonomické Marek Vochozka.

„Mám jednání se zástupci tamní univerzity. Cílem je probrat a dohodnout výměnné programy pro studenty i akademické pracovníky v angličtině,“ vysvětlil rektor VŠTE, jejímž dlouhodobým cílem je vytvořit centrum čínských studií, proto již spolupracuje s vysokými školami v Šanghaji a Pekingu.

Do Číny míří i třeboňští rybáři, kteří chtějí sondovat, zda by se na tomto obrovském trhu neuchytili se svými rybami a zvláště kaprem. „Číňané mají velmi rádi kapra i jiné sladkovodní ryby,“ poukázal předseda představenstva Rybářství Třeboň Jan Hůda. „Chceme v Číně nabídnout produkty z kapra. Buď chlazené, nebo mražené. Je to zajímavý trh, uvidíme, jak bychom tam byli konkurenceschopní, co se týče ceny,“ podotkl Hůda.

Součástí desetidenní cesty je i návštěva letiště v hlavním městě provincie Che-nan, devítimilionovém Čeng-Čou. A rozhodně to není náhoda. „Souvisí to s projektem Jihočeského letiště. Čeká nás rozhovor s aerolinkami Henan Airlines, ale nyní to nemůžu blíže komentovat,“ nechtěl sdělit detaily hejtman Zimola.

Příprava cesty byla podle Petra Soukupa z krajského úřadu vzhledem k počtu delegátů velmi náročná. Trvala přes dva měsíce. „Museli jsme zajišťovat pojištění, ubytování, letenky, které se kvůli ceně musí rezervovat dlouho dopředu,“ popsal Soukup.