Otakar Svoboda chce přinést do Jihočeské komorní filharmonie kvalitu, zvát...

Otakar Svoboda chce přinést do Jihočeské komorní filharmonie kvalitu, zvát špičkové sólisty a přesvědčit sousední země, že stojí za to si orchestr poslechnout. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Orchestr musí postoupit do extraligy, říká nový šéf filharmonie

  • 0
Od ledna čeká Jihočeskou komorní filharmonii nová éra. Vedení přebírá bývalý šéf kulturní rubriky ČT Otakar Svoboda. Chce přinést kvalitnější repertoár, zlepšit propagaci a oslovit mladé.

Jihočeská komorní filharmonie jde ve stopách místního fotbalu i hokeje. Ačkoliv má výborné nasazení, nehraje roli, na kterou má. Naším úkolem je postoupit do extraligy a začít se výrazněji prosazovat i v mezinárodním měřítku.

S tímto předsevzetím přichází Otakar Svoboda do čela Jihočeské komorní filharmonie v Českých Budějovicích. Někdejší vedoucí kulturní rubriky České televize nastoupí do funkce 1. ledna příštího roku. Nahradí Vlastislava Ochmana, který po 13 letech rezignoval.

Klíčovým úkolem pro Svobodu je větší zviditelnění filharmonie v českém i evropském měřítku.

"Při pohledu z Prahy o orchestru skoro nikdo nic neví. To změníme tím, že přineseme kvalitu, dobrý repertoár a špičkové koncerty a sólisty. Je potřeba více oslovit celý kraj, města, okolní státy, aby věděly, že stojí za to poslechnout si Jihočeskou komorní filharmonii," míní šedesátiletý Otakar Svoboda.

Považuje za trestuhodné, že se orchestr nepředstavil například na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově.

Filharmonie má podle Svobody výhody ve vynikajícím šéfdirigentovi Janu Talichovu a podpoře Jihočeského kraje.

Otakar Svoboda

Jeho dědeček byl prvním budějovickým starostou v letech 1919 až 1923. Otakar Svoboda založil po roce 1989 v Praze vydavatelství Arta, jazzklub Agharta a od roku 1993 pracoval jako kulturní redaktor v České televizi. Do letošního jara připravoval hudební magazín Mimo rámec. V posledních letech pracoval jako PR a dramaturg pro Český národní symfonický orchestr a festival Prague Proms. Od poloviny 90. let je spolupracovníkem Českého rozhlasu - Vltava. Má dvě děti: 28letou dceru a 20letého syna.

Hned po nástupu chce objet jihočeská města a představitele místních firem. "Byl bych rád, aby se veliké společnosti podílely na činnosti filharmonie. Povede to i k lepším životním podmínkám hudebníků. V celostátním měřítku to považuji za tristní věc," naráží Svoboda na průměrný plat muzikantů, který je dvacet tisíc korun.

Osloví grafiky, aby vytvořili nový vizuální styl

Chce také více oslovit obyvatele Českých Budějovic. "Prezentace filharmonie je téměř nulová. Na domě v Kněžské ulici není ani poznat, kdo v něm sídlí. Chci spustit propagační kampaň. Oslovíme grafiky, kteří nám vytvoří nový vizuální styl tak, aby zaujal. Lidé si musí všimnout, že orchestr tu je a stojí za návštěvu," přemýšlí.

Chce se také zaměřit na mladší návštěvníky. Místo výchovných koncertů, kdy studenti z nudy počítají lampy, by raději přizval třeba známého popularizátora vážné hudby Lukáše Hurníka. "Napadá mě také Marek Eben. Bude to záležet na našich finančních možnostech," podotýká Svoboda. Chce navázat i úzkou spolupráci s budějovickou konzervatoří.

Potenciál v mladém publiku vidí také šéfdirigent Jan Talich. "Máme tendenci uzavírat se vůči laikům. Pokusíme se více oslovit například studenty Jihočeské univerzity. Pro konkrétní skupiny není špatné dělat výběrové koncerty složené z jednotlivých vět symfonií," míní Talich.

Je rád, že filharmonie startuje do nové éry. "A to s ředitelem s myslí moderního střihu a znalého problematiky hudebního byznysu, který se za poslední léta drasticky změnil," říká Talich.

Výrazné změny z hlediska komfortu v nejbližších letech pocítí i diváci. "V lednu 2014 bude Jihočeský kraj schvalovat novou koncepci, na které se už bude podílet Otakar Svoboda. Hlavním bodem je obnova sálu, kde se nedá sedět," naznačuje František Chrastina, vedoucí oddělení zřizovaných organizací odboru kultury a památkové péče Jihočeského kraje.

Otakar Svoboda má k jižních Čechám přímé vazby. Jeho dědeček stejného jména byl v letech 1919 až 1923 prvním starostou Českých Budějovic. Nový ředitel filharmonie plánuje, že se do krajského města přestěhuje.

Svoboda působil od roku 1993 jako kulturní redaktor v různých funkcích v České televizi. Byl známý častým cestováním. ČT ho posílala na cesty do zahraničí, většinou na filmové festivaly. Svoboda každý rok vyjížděl na festival Sundance v americkém státě Utah. Podle informací serveru Týden.cz mu však právě cestovatelská vášeň zlomila vaz a v roce 2009 na Kavčích horách za nejasných okolností skončil.

Období různých spekulací provázela i rezignace Vlastislava Ochmana, který Jihočeskou komorní filharmonii vedl 13 let.

"Okolnosti, které mě k tomu vedly, nekomentuji. Po Novém roce se chci začlenit zpět do orchestru, sledovat jeho budoucí vývoj a doufat, že se kultura v tom nejširším smyslu slova, zahrnující v sobě též korektní způsoby chování a jednání, nestane prázdným pojmem, jak jsme toho až příliš často svědky napříč celou společností. Filharmonii a publiku přeji šťastnou budoucnost," řekl Vlastislav Ochman MF DNES na začátku září.