Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity předělala bývalý mlýn ve...

Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity předělala bývalý mlýn ve Vodňanech na unikátní vzdělávací centrum. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vědce z celé Evropy láká univerzita do opraveného mlýna ve Vodňanech

  • 0
Do Vodňan míří evropští vědci. Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity tu za 350 milionů korun vybudovala laboratoře a v úterý otevřela i nově zrekonstruovaný mlýn. Z toho se stane mezinárodní vzdělávací a informační centrum.

Jihočeská univerzita opravila bývalý Brokův mlýn ve Vodňanech za 43 milionů korun. Nyní v něm budou vědci pořádat přednášky, konference a zároveň i bydlet po dobu jejich výzkumu.

Fakultě se tak otevírá unikátní možnost nabídnout své laboratoře ke společným experimentům na rybách.

"Kolegové z Francie, Španělska, Irska, Maďarska, Norska, Nizozemska, Velké Británie či Řecka už nemusí stavět specifické laboratoře a zázemí pro experimenty na jeseterech, racích či kaprovi ve svých zemích, ale mohou využívat prostory ve Vodňanech. Naopak naši vědci mohou využívat prostory po celé Evropě," řekl děkan fakulty Otomar Linhart. Dodal, že taková výměna vědců bude třikrát až čtyřikrát do roka.

Vodňanské zázemí je pro evropské vědce zajímavé zejména svým vybavením laboratoří. "Jsme specifičtí tím, jaké tady chováme ryby. Tolik druhů jeseterů jako u nás nikde jinde nemají. Máme nejmodernější vybavení pro spermatologii a transfer zárodečních buněk, unikátní jsou i naše rybníčky a líhně," popsal proděkan pro zahraniční vztahy Vojtěch Kašpar.

Poslední kámen do mozaiky

V novém centru jsou nyní na konferenci projektu Aquaexcel vědci z celé Evropy. Spolupráci pochválil člen projektu Marc Vandeputte z Francie. "Můžeme si měnit zkušenosti, porovnávat svá zjištění a hlavně sdílet laboratoře," prohlásil.

Nové prostory nabízejí kanceláře, zasedací místnosti, učebny i přednáškový sál s kapacitou 80 až 120 míst či 20 pokojů s 38 lůžky.

Rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer pochválil fakultu rybářství, že je obratná v obchodních záležitostech. "Dokáže vydělat peníze na rybách, technologiích nebo jiných službách. Otevření vzdělávacího a informačního centra je posledním kamenem do celé mozaiky," komentoval rektor Grubhoffer.

Historie mlýnu ve Vodňanech

Mlýn byl od 50. let 20. století majetkem Výzkumného ústavu rybářského a...

Původně patřil Arnoštu Brokovi a jeho rodině, která zde bělila prádlo pro celé Vodňany. V roce 1942 byl zkonfiskován, rodina násilně deportována do Terezína a následně vyvražděna v koncentračním táboře Zamošč a ve varšavském ghettu. Ještě během války byl mlýn arizován a přidělen rodině Wölflů, která sympatizovala s nacistickým režimem. Mlýn nyní Fakulta rybářství a ochrany Jihočeské univerzity přestavěla na moderní vzdělávací, poradenské a informační středisko ochrany vod. Budova byla od 50. let 20. století majetkem Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického ve Vodňanech a sloužila jako zázemí pro hospodářskou činnost či sklad krmiv a ubytovna.