Kolem dostavby elektrárny bude ještě hodně rušno.

Kolem dostavby elektrárny bude ještě hodně rušno. | foto: Slavomír Kubeš , MF DNES

Jihočeské matky odmítají, aby dostavbu Temelína podporoval stát

  • 28
Jihočeské matky se staví proti státní podpoře jaderné energetiky. Spolu s Občanskou iniciativou pro ochranu životního prostředí se připojily k evropské petiční akci. ČEZ nabádá k odpovědnosti, Česká republika se podle něj do budoucna bez jaderných, ale ani obnovitelných zdrojů neobejde.

Členské státy Evropské unie by mohly poskytovat přímou finanční podporu jaderné energetice. A to třeba formou garantovaných výkupních cen. S návrhem přišla Velká Británie a Česko jej podporuje. Naopak proti se postavily Německo a Rakousko. Ve středu se k celoevropské petici s názvem Řekněte ne státní podpoře jaderné energetice připojilo sdružení Jihočeské matky.

"Česká republika už podniká přípravné kroky, aby ČEZ mohl získat státní garanci pevných výkupních cen pro elektřinu z nových bloků Temelína," uvedla předsedkyně sdružení Jihočeské matky Monika Machová-Wittingerová.

Podle ní bychom tak za dostavbu Temelína zaplatili všichni. A to nejen kvůli nárůstu cen energií, ale i proto, že ČEZ nebude vyplácet dividendy. A stát tak přijde o velkou část příjmů.

"Jaderná energetika by navíc neměla dostávat žádnou finanční podporu ve formě garantovaných cen za elektřinu, protože to není nové odvětví, funguje už 50 let. Taková podpora přináleží oborům, jako jsou například obnovitelné zdroje energie, které se vyvíjejí teprve krátkou dobu," zdůraznila Machová-Wittingerová.

Státní podpora jádra tak podle ní naopak způsobí útlum malých, decentralizovaných zdrojů a povede ke konzervaci energetiky na úrovni minulého století.

S tím souhlasí i Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí. "Státní podpora by podle pravidel evropského společenství měla být odůvodněna obecným zájmem a přínosem. Nedovedu si představit, že se to týká i jaderné energetiky, jejíž využívání s sebou nese rizika havárií, rozsáhlé ekologické škody spojené s těžbou a zpracováním uranové rudy," podotkl Vlček.  

Bez jaderných zdrojů se neobejdeme

ČEZ se k celé záležitosti staví pragmaticky. Jedna věc je podle společnosti podpisová akce bez odpovědnosti, druhou je pak odpovědnost za zajištění energetických potřeb.

"Česká republika se do budoucna bez jaderných, ale ani obnovitelných zdrojů neobejde. Právě cesta vyváženého energetického mixu umožní využít výhody jednotlivých zdrojů," konstatoval mluvčí Temelína Marek Sviták. Zároveň zdůraznil, že garance ceny mají smysl ve chvíli, kdy je trh pokřivený různými dotacemi, které snižují reálnou hodnotu elektřiny.

"Díky tomu se aktuálně nevyplatí stavba žádného zdroje. Dostavba elektrárny Temelín je ale strategické rozhodnutí, které do budoucna zajistí dostatek elektřiny pro české spotřebitele. Pro její realizaci je tedy důležité vytvoření vhodného legislativního prostředí," vysvětlil význam garantovaných cen.

Evropská komise bude o návrhu nové směrnice jednat ještě rok a půl. Nevládní organizace věří, že se povede vytvořit na komisaře takový tlak veřejnosti, že návrh nakonec přijat nebude.