Jihočeské obce odmítají povolit průzkumy pro jaderné úložiště i když by jim to mohlo přinést miliony korun. Ilustrační snímek.

Jihočeské obce odmítají povolit průzkumy pro jaderné úložiště i když by jim to mohlo přinést miliony korun. Ilustrační snímek. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jihočeské obce odmítají jaderné úložiště i milionové kompenzace

  • 43
Miliony korun ročně nabízí stát jihočeským vesnicím za to, když na svém území dovolí provádět průzkumy pro úložiště jaderného odpadu. Každá obec si tak může přijít až na čtyři miliony korun ročně. Lidé ve všech oslovených vsích ale se stavbou úložiště ostře nesouhlasí a vzkazují státu, ať si peníze nechá.

Česká vláda rozhodla: jestliže budete s průzkumy souhlasit, peníze dostanete každý rok, dokud nebude konečná lokalita vybrána, tedy podle předpokladu do roku 2018. Pak by obce až do uvedení úložiště do provozu v roce 2065 dostávaly tři miliony korun ročně.

Každá obec může dostat 600 tisíc korun a pak třicet haléřů za každý metr čtvereční své rozlohy. Maximálně to mohou být čtyři miliony korun ročně. Na Jindřichohradecku tuto nabídku od Správy úložišť radioaktivních odpadů dostanou obce Lodhéřov, Deštná, Světce a Pluhův Žďár.

Na Táborsku pak Jistebnice, Nadějkov a Božetice. Nejvíce - čtyři miliony korun by mohly obdržet Jistebnice a Lodhéřov. A to už příští rok.

Pro Lodhéřov, kde žije 618 obyvatel, by to byla zásadní suma. Ročně hospodaří s necelými 10 miliony. "Dokázali bychom ji samozřejmě využít na rozvoj obce, ale s úložištěm tady ani v okolních obcích většina lidí nesouhlasí a je pro nás platný výsledek referenda z roku 2004. Tehdy lidé úložiště odmítli a dali nám úkol konat vše pro to, aby zde nebylo," naznačila starostka Zdeňka Klesalová, která nabídku předloží zastupitelům obce na jejich zasedání koncem ledna.

Obce jsou teď těmi, kdo musí stavbu o velikosti fotbalového hřiště povolit. Vláda jim slíbila, že pokud nebudou souhlasit, úložiště prosazovat na jejich území nebude, ač podle zákona by s průzkumy mohla začít i bez jejich souhlasu.

Ředitel správy úložišť věří, že obce ještě nabídku zváží

"Stejně jako správa úložišť slíbila, že nepůjde proti lidem, tak ani my. Je to na lidech, ti by museli v novém referendu změnit názor," říká starosta Jistebnice Vladimír Mašek, kde proti úložišti bylo přes 97 procent občanů.

Ředitel správy úložišť Jan Prachař věří, že obce ale ještě finanční nabídku zváží a budou na ni slyšet. "Zahájení geologického průzkumu není bráno jako souhlas s případným umístěním hlubinného úložiště. Musíme však prozkoumat geologické podloží, abychom zjistili vhodnost území pro jeho potenciální vybudování," říká.

Lidé si většinou myslí, že jejich zastupitelé by státní peníze měli odmítnout bez jakýchkoliv dalších debat. "Nebylo by fér vzít si peníze, a pak říct, že úložiště nechceme. Když jej nechceme, pak nechtějme ani peníze, ani jakékoliv průzkumy. I to by byly zbytečně vyhozené peníze," míní například čtyřicetiletý Karel z Jistebnice.

Stejný názor má i starosta Nadějkova na Táborsku, jedné z nejvíce protestujících obcí. "Neříkáme tomu kompenzace, ale úplatky. Není morální si tyto peníze vzít. Když něco nechci, nechci za to ani peníze," tvrdí starosta Zdeněk Černý a rovnou dodává - Nadějkov peníze odmítne. V referendu tu bylo 96 procent obyvatel proti stavbě úložiště.