Jihočeské rarity: poklady pod Landštejnem i carské křídlo z Ruska

  8:33
Na řadě jihočeských hradů a zámků objevíte místa či předměty, které sice nepatří k hlavním a známým turistickým lákadlům. Mnohdy jde ale o rarity, které nemají v celé republice obdobu a které stojí za pozornost.

Klavírní křídlo renomované berlínské firmy Carl Bechstein z 19. století bylo vyrobeno na objednávku petrohradského carského paláce. | foto: MF DNES - Ladislav Němec MF DNES

1. Klášter Zlatá Koruna a klavírní křídlo z carského Petrohradu

Mimořádně zachovalý gotický klášter Zlatá Koruna se každé léto stává dějištěm kulturních akcí. Od letošního roku obohatí hudební produkci při koncertech špičkový hudební nástroj – klavírní křídlo renomované berlínské firmy Carl Bechstein z 19. století. Je jediným svého druhu na světě a původně bylo vyrobeno na objednávku petrohradského carského paláce. Po bouřlivých událostech v Rusku v první polovině 20. století klavír vystřídal několik majitelů, až jej nakonec získal Tomáš Dašek z Rychnova nad Kněžnou, který nástroj kompletně zrestauroval. Návštěvníci budou mít možnost si klavír prohlédnout od července do srpna při čtvrteční prohlídce kláštera od 16:30 hodin. Součástí bude i hudební ukázka.

2. Zámek Český Krumlov a zachovalé barokní divadlo

V Evropě lze dodnes nalézt řadu historických zámeckých divadel, ale různě zachovalých. Pouze dvě scény se dochovaly v tak původní podobě a rozsahu. Za jedním se musíte vypravit až do švédského Drottningholmu, za tím druhým stačí vyrazit na českokrumlovský zámek. Je zde dochována původní divadelní budova, jejíž část pochází z roku 1682, z roku 1766 pak vybavení hlediště, orchestřiště, jeviště, jevištní technika a rozsáhlý divadelní inventář jako například kulisy, kostýmy, rekvizity, osvětlovací tělesa, libreta či partitury. Za zmínku stojí i funkční prostor dolní mašinérie, vybavený sadami posuvných rámů, lanovody a rumpály. Prohlídka barokního divadla je možná od května do října, součástí je i praktická ukázka některých efektů. Několikrát do roka zde probíhají i experimentální představení, nejznámější z nich je Barokní noc.

3. Zámek Jindřichův Hradec a vzpomínka na rytířské časy

V gotickém paláci jindřichohradeckého zámku najdeme vymalovanou svatojiřskou legendu. V českém prostředí představuje první malířský celek s církevním obsahem užitý při výzdobě světské prostory a co do rozsahu má jenom málo srovnání v celé střední Evropě. Jindřichův Hradec byl ve 13. a 14. století centrem rytířské dvorské kultury s oblíbenými hudebními produkcemi potulných pěvců i přednášením tehdy módních hrdinských eposů či legend o statečnosti a utrpení křesťanských mučedníků. Hrdinný život patrona všech rytířů – sv. Jiří, je zde neznámým malířem mistrným způsobem převyprávěn v téměř 50 samostatných výjevech. Legendu sv. Jiří je možné vidět při návštěvě trasy B.

4. Zámek Hluboká a kuchyně po anglicku

Unikátní kuchyni velkého panského domu najdete na zámku Hluboká. Stejně jako romantická přestavba zámku v 19. století, i orientace kuchyně a její poloha je inspirovaná anglickými sídly. Návštěvníka překvapí nejen svou rozlohou, ale zachováním velkého množství autentického vybavení a zařízení, které bylo používáno ještě po druhé světové válce. Každá část kuchyně měla jasně vymezený účel – kromě teplé a studené kuchyně nechyběla ani specializovaná cukrárna. V době honů vařila kuchyně až pro 120 hostů a personál.

5. Hrad Landštejn a poklady pod zemí

Během mnohaletého archeologického výzkumu Landštejna byl získán mimořádně početný soubor archeologických nálezů, který patří k nejbohatším a nejkvalitnějším na českých hradech vůbec. Řada nálezů vypovídá mnohé o společenských vazbách majitelů hradu a jejich kontaktech v širokém středoevropském prostoru. K naprosto jedinečným artefaktům patří zejména části vybavení alchymistické laboratoře z 16. století, v hradním příkopu pak byla nalezena kolekce bohatě zdobených gotických kachlů s náboženskými, heraldickými či rostlinnými motivy. Dokladem válečných událostí jsou četné nálezy kulek z palných zbraní, hrotů střel do kuše, dělových koulí a unikátních součástí destičkové renesanční zbroje. Výsledky archeologických výzkumů na Landštejně jsou veřejnosti zpřístupněny v expozici umístěné hned za vstupní branou.

6. Zámek Třeboň a obraz krásné herečky

Zámek Třeboň byl svědkem jednoho neobvyklého setkání. Znovu se zde spojily dva lidské osudy – tedy alespoň symbolicky. Obrazy Edmunda Černova – Schwarzenberga, který byl takzvanou černou ovcí rodiny, a jeho životní přítelkyně, půvabné herečky Renate Hohn, jsou od léta 2010 opět spolu. Obrazy se rozdělily v aukci, na zámek se podařilo zakoupit pouze obraz Edmunda, portrét jeho přítelkyně byl však již v rukou soukromého sběratele, který jej odmítal prodat. O obraz usilovali na zámku v Třeboni celých 10 let, až nedávno uspěli. Autorem obrazu Renate Hohn z roku 1934 je český akademický malíř Josef Šilhavý. Pokud pomineme jeho uměleckou hodnotu, jeho význam pro zámek je zejména v souvislosti s pohnutým osudem příslušníka rodu Schwarzenbergů. Pro jeho zálibu v hazardních hrách a nespočet dluhů si musel dokonce změnit příjmení na Černov, aby na celý rod nepadala hanba. Obrazy jsou na prohlídkové trase B.

7. Zámek Červená Lhota a záhada orientální látky

Zámek jakoby plující na vodní hladině vábí na první pohled svým pohádkovým zjevem. Málokdo by čekal, že se uvnitř nachází látka s orientálním původem, jejíž účel byl dlouho zahalen tajemstvím. Jako suvenýr si ji přivezla princezna Sophie Schönburgová ze svých cest po Uzbekistánu na počátku 20. století. Teprve v roce 2006 se podařilo látku identifikovat. Jedná se o takzvané ruidjo, s největší pravděpodobností jediný předmět svého druhu na území České republiky. Po okraji je zdobeno výšivkami a mělo sloužit jako prostěradlo pro svatební noc novomanželů. Středové pole ruidja, které není vyšívané, má tvar mihrábového okna, jaké známe z modlitebních koberců. Mihráb tedy označuje ruidjo za čisté a důstojné modlitební místo, zároveň však také představuje symbolickou bránu do ráje, kterou se o svatební noci stává nevěsta. Unikát je od roku 2009 vystaven na prohlídkové trase Podkrovní pokoje.

8. Hrad Zvíkov a tajemná Hlízová věž

Hlízová věž patří svojí podobou v českém prostředí k ojedinělým realizacím, a snad proto vyvolávala tolik otázek, dohadů a legend. Jde o nejstarší zachovalou stavbu v areálu hradu, vznikla kolem roku 1230. Její charakteristickou podobu vytváří 44 vrstev hrubě opracovaných kvádrů – hlíz. Ještě počátkem 20. století se bylo možné setkat s myšlenkou, že jde o památku po germánských kmenech. Někteří lidé dokonce spatřují ve značkách tajemné runové písmo. Nejpravděpodobnější ale je, že se jedná o kamenické značky, které se objevují nejen na Zvíkově, ale i na dalších místech, kde pracovala zdejší stavební huť – například v nedalekém Písku. S Hlízovou věží je spojena i pověst o zvíkovském raráškovi, někteří návštěvníci zde prý cítí silné vibrace nebo nevolnosti.

Autoři:
  • Nejčtenější

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Za smrt narkomanky žádá rodina přes milion. Je to nemorální, řekl obhájce

18. dubna 2024

Nemorální, ostudné. Takovými slovy označil obhájce ve své závěrečné řeči finanční nároky příbuzných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Popsané zdi a špína. Chatka byla odříznutá od města, o dětech v ní nikdo nevěděl

23. dubna 2024

Popsané zdi a napůl rozbitá okna, pár matrací na spaní a jedna malá kamna s hrncem na plotně....

U Budějovic boural autobus s lidmi. Řidička byla pod vlivem omamných látek

17. dubna 2024  18:33

U Lišova na Českobudějovicku dnes odpoledne havaroval autobus, když jeho řidička sjela ze zatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh zasypal Šumavu. Na Lipensku uvázla nákladní auta, silnice byla nesjízdná

18. dubna 2024  9:37,  aktualizováno  10:54

Šumavu v noci na čtvrtek zasypal sníh, který komplikoval dopravu. V jihočeské i západočeské části...

Obchody a park ve Vimperku postaví na místě, kde původně parkovaly autobusy

25. dubna 2024  13:13

Ve Vimperku na Prachaticku ladili podobu retail parku, aby nevyčníval ze zástavby. Budovu s obchody...

Rozvoj jaderné energetiky může na jih Čech přilákat stovky nových pracovníků

25. dubna 2024  9:04

Zástupci skupiny ČEZ očekávají, že s dostavbou bloků v Temelíně a Dukovanech i s vybudováním...

Budějovický blokař Sedláček: Ega stranou, musíme tahat za jeden provaz

25. dubna 2024  8:05

Českobudějovičtí volejbalisté už mohli slavit extraligový titul, ale v úterý v Praze v hale Lvů...

Budějovická radnice začíná hledat investora pro akvapark u Diamantu

24. dubna 2024  16:57

Výstavbu vodního světa v Českých Budějovicích má zaplatit soukromá firma, kterou pomůže radnici...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Číšník/Servírka

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...