Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Jihočeské záchrance hrozí, že přijde o dvacet lékařů. Chtějí víc peněz

  • 1
Jihočeská záchranná služba je v ohrožení. Její ředitel Marek Slabý má na stole dvacet výpovědí lékařů českobudějovické nemocnice, kteří na záchrance také slouží. Odmítají totiž brát za náročnější službu nižší odměnu.

Pokud se Slabý s budějovickými anesteziology do konce příštího týdne nedohodne, vydrží záchranka s lékaři v nejlidnatější části kraje fungovat v úsporném režimu maximálně prvních čtrnáct dnů.

"Budějovičtí lékaři podali výpovědi proto, že pro ně naše nabídnutá částka nebyla uspokojivá," řekl Slabý.

Vedení nemocnice jim spolu se zvýšením hodinové mzdy v tarifním platu muselo adekvátně zvýšit i odměny za služby. Na záchrance ale pak lékaři dostanou méně peněz, přestože tu je služba náročnější.

Záchranka se s krajem, který je jejím zřizovatelem, dohodla, že všem externím lékařům přidá k dosavadní hodinové odměně 30 korun. Doktoři z budějovické nemocnice však chtějí navíc stokorunu.

Záchranka potřebuje na platy 25 milionů korun

Pokud by s nimi nakonec šéf záchranky nedohodl na žádném řešení, museli by záchranáři už od května citelně zredukovat své služby.

"Běžně na Českobudějovicku pracuje pět posádek s lékařem, což obnáší 150 služeb za měsíc. Pouze s osmi kmenovými doktory z Budějovic to nejsme schopni utáhnout déle než necelé dva týdny," podotkl šéf záchranky.

Krizová varianta počítá s omezením provozu lékaře v Trhových Svinech, Týně nad Vltavou, Soběslavi i Suchdole nad Lužnicí, kde slouží doktor pouze o víkendech. Jihočeská záchranná služba potřebuje letos na zvýšení tarifních platů i mezd na pracovní dohody sehnat nejméně 25 milionů korun. Bez nich jí hrozí citelné zeštíhlení provozu.

"S nemocničními lékaři se prostě musíme domluvit, prioritou je postavit služby a zajistit péči. Peníze na platy lékařů by ale měly jít od pojišťoven. Kraj už pokrývá 71 procent nákladů záchranky," zdůraznila vicehejtmanka pro zdravotnictví Ivana Stráská.