Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje má kvůli novému zákoníku práce problémy. Schází jí čtyřicet lékařů. Ilustrační snímek.

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje má kvůli novému zákoníku práce problémy. Schází jí čtyřicet lékařů. Ilustrační snímek. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Jihočeské záchrance kvůli novému zákoníku práce chybí čtyřicet lékařů

  • 4
Novela zákoníku práce, která stanovuje maximální dobu jedné pracovní směny na dvanáct hodin, zkomplikovala život jihočeským záchranářům. Pokud by měli nové nařízení dodržovat, musela by záchranná služba v kraji zaměstnávat dvojnásobný počet lékařů.

U záchranné služby na jihu Čech pracuje na hlavní pracovní úvazek 40 doktorů a pro systém s dvanáctihodinovými směnami by v regionu bylo třeba minimálně 80 lékařů. Nyní lékaři slouží v denní službě od 7 do 15:30, poté je střídá pohotovostní služba, která vykrývá zbývajících 15,5 hodiny až do sedmé ranní.

"Budeme se snažit s úpravou zákoníku práce co nejdříve nějakým způsobem vyrovnat a rychle se mu přizpůsobit. Na druhou stranu si musí všichni uvědomit, že takovéhle změny nejdou udělat ze dne na den," uvedl ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý, který je také předsedou Asociace zdravotnických záchranných služeb v ČR.

Nedostatek lékařů u záchranky je podle něj dlouhodobým problémem, s nímž se potýkají všechny kraje. Proto se snaží volné služby doplňovat externími lékaři. Těch s jihočeskou záchrankou spolupracuje zhruba stovka.

"Bez nich bychom služby nedokázali pokrýt," řekl Slabý. Většina externích doktorů ale pracuje v nemocnicích a je pro ně čím dál těžší sladit práci se službou na záchrance.

Doktoři na trhu práce nejsou, říká vicehejtmanka Stráská

Problém také je, že u záchranky nemohou sloužit začínající lékaři bez patřičné atestace. A tu mohou složit až po pěti letech praxe v nemocnici. Pak už se jim však většinou k záchranné službě do hlavního pracovního poměru nechce.

"Na záchrance sloužím už 35 let a za tu dobu sem přišlo pouze pár mladých. A všichni zase odešli. Třeba Martin Kuba (nyní ministr průmyslu a obchodu pozn. red) k nám přišel jako sestra z Bílé vločky. My jsme mu umožnili, aby studoval medicínu a pak dělal doktora na záchrance. Jenže po studiích odešel na atestaci na ARO a na záchranku už se nevrátil," popsal lékař budějovické záchranky Lumír Mraček.

Samotný anesteziolog Kuba potvrdil, že na záchranku jako lékař nikdy nenastoupil. "Na ARO v nemocnici jste v kontaktu s maximální špičkovou péčí, kdežto záchranka je určitý stereotyp zásahů. I když je to ideální externí doplnění pro odbornou praxi," podotkl Kuba.

Kde však vzít 40 nových lékařů, je pro jihočeskou záchranku těžký rébus. "Záchranka hledá vhodný model v rámci asociace záchranných služeb. Doktoři ale na trhu práce nejsou, takže s tím nic nenaděláme. Zákonodárci měli přemýšlet taky o tom, že jsou resorty, v nichž může tento paragraf způsobit vážné problémy," sdělila vicehejtmanka pro zdravotnictví Ivana Stráská.

,