Český pavilon na celosvětové výstavě EXPO v Astaně.

Český pavilon na celosvětové výstavě EXPO v Astaně. | foto: ČTK

Jihočeský kraj představuje na Expu v Astaně pivo i turistické cíle

  • 1
Dělí je od sebe bezmála čtyři tisíce kilometrů, ale stejně toho budou mít během následujících týdnů hodně společného. Místní pivo a oblíbené turistické destinace jsou hlavní lákadla, která jižní Čechy představují na celosvětové výstavě Expo v hlavním městě Kazachstánu Astaně.

Česká restaurace, kde si můžete dát pečenou kachnu s knedlíkem a zelím, srnčí se šípkovou omáčkou nebo jelení steak a speciality pak zapít pivem z Českých Budějovic. I tak vypadá reklama na Česko ve Střední Asii.

Pro Budějovický Budvar není Astana neznámým prostředím.

„Do Kazachstánu vyvážíme pivo už více než dvacet let. Značka je tam vnímána jako ambasador českého piva a symbol kvality. Od účasti na Expu očekáváme výrazné zvýšení povědomí o naší značce a jejím českém původu nejen v Kazachstánu, ale i v dalších zemích tohoto regionu,“ uvedla Renata Pánková, vedoucí exportního oddělení Budvaru.

Poptávka po jihočeském pivu tam v poslední době roste a státní podnik plánuje rozšiřovat sortiment o sudové pivo v prémiových restauracích ve městech Astana a Almaty. Pivo je jednou z mnoha věcí, které si tamní obyvatelé vybaví při vzpomínkách na Českou republiku a Československo.

Jejich vztahy a znalost země by mohly být prospěšné i pro cestovní ruch, který chce český pavilon podpořit.

„Postupně se zde vystřídají jednotlivé kraje. My jsme jedním ze dvou, které se tady představí hned dvakrát,“ popisoval Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu, který byl přímo v Astaně.

Hity: Budvar a Český Krumlov

První termín byl minulý týden a pozornost návštěvníků region upoutal. Z velké části tomu napomáhají právě historické souvislosti. „Kazaši poměrně dobře znají nás a některé naše historické firmy, jako jsou ČZ Strakonice, Fezko, Koh-i-noor a pochopitelně Budvar. Největší témata jsou zatím lázně, památky a UNESCO. Z těch nejslavnějších míst znají samozřejmě Český Krumlov,“ doplnil Polášek.

Právě turisté z oblasti Střední Asie a okolí se významně podílí na počtu návštěvníků jižních Čech. Například v prvním letošním čtvrtletí tvořili lidé z Asie více než 46 procent ze všech zahraničních ubytovaných hostů. Čísla se zvyšují hlavně u turistů z Číny a Ruska. Ročně jde až o více než stoprocentní nárůst.

„Trápí nás jen to, že z Číny máme spíše průjezdní návštěvníky. Ruská klientela zůstává delší dobu. Lidí z bývalých zemí Sovětského svazu je pak výrazně méně. Na druhou stranu ale přijíždějí na delší dobu. Výhodou oproti jiným zemím je pro ně i blízkost jazyků,“ naznačil Polášek.

Na výstavě se představuje dalších více než sto zemí. Hlavním tématem jsou energie budoucnosti, technologie a příbuzná odvětví. Očekává se, že sem přijede až šest milionů návštěvníků z celého světa.

Výprava delegátů z jižních Čech zamíří do Kazachstánu 28. července. Během týdenní cesty zde vystoupí například náměstek hejtmanky Josef Knot. Promluvit by měl o projektu Smart City.

„Jedno z témat, které osobně považuji za velmi důležité, je snižování energetické náročnosti objektu ve správě samospráv, a tím i redukce emisí. To je směr, kterým by se měl i náš kraj ubírat, a bude bezesporu dobře, pokud si s ostatními regiony vyměníme vzájemné zkušenosti,“ uvedl Knot.

Čerstvou zkušenost z Kazachstánu, i když ne kvůli výstavě Expo, má ředitel budějovického dopravního podniku Slavoj Dolejš. Se svým kolegou se před několika týdny vydal do měst Öskemen a Semej.

„Působili jsme tam jako konzultanti pro evropskou banku pro rozvoj a obnovu u dopravních podniků. V podstatě jsme předávali své zkušenosti. Doporučili jsme například, jaké vozy by měli pořídit nebo co je vhodné řešení některých problémů,“ líčil Dolejš.