Účastníci výzkumu si mohou dát jogurt třeba s medem.

Účastníci výzkumu si mohou dát jogurt třeba s medem. | foto: Profimedia.cz

Jihočeští studenti budou jíst jogurty, aby zjistili, zda snižují stres

  • 2
Čtyřicet vysokoškoláků jihočeské univerzity se během zkouškového období zapojí do testování jogurtů s živými kulturami. Dvacet z nich jogurty jíst bude, dvacet ne. Výzkum má odhalit, zda jogurty působí proti stresu.

To, jak jogurty s probiotickou kulturou chrání, nebo nechrání studenty před stresem, se bude zkoumat pomocí krevních testů.

Ve zkouškovém období bude sledováno 40 studentů. Dvacet z nich bude jogurty pravidelně jíst, druhá polovina je naopak nebude jíst vůbec.

Organizátory výzkumu bude zajímat, jak jogurty ovlivňují buněčnou imunitu. Studentka Tereza Korecká pak na toto téma vypracuje diplomovou práci.

Na testování se studenty spolupracuje českobudějovický lékař Petr Petr z katedry veřejného a sociálního zdraví Zdravotně sociální fakulty JČU. Ten se už v minulosti podílel na výzkumu, který se zabýval vlivem uheráku na obranyschopnost lidského organismu.

Lékaři tehdy už v první části výzkumu prokázali, že u náhodně vybraných lidí ve věku od 16 do 81 let, může být uherák pro zdraví stejně prospěšný jako kvalitní jogurt.

"Tyto salámy se vyrábějí stejnou metodou fermentace jako kysané mléčné produkty, za použití stejných chemických reakcí a příznivých mikroorganismů pro člověka. Proto jsme se rozhodli tyto masné výrobky vytáhnout ze stínu," připomněl lékař Petr.