Jindřichohradečtí zastupitelé rozhodli, že radnice za torzo budovy poničené požárem zaplatí 7,8 milionu korun. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Jindřichohradecká radnice koupí pivovar, který chátrá poblíž zámku

  • 0
Ostudné torzo s ohořelými střešními trámy u jindřichohradeckého zámku má šanci vrátit se do lepších časů. Starý pivovar koupí od privátního vlastníka město, které ho chce obnovit a využít jako kulturní centrum.

Dnes je to ruina, která kazí vzhled turisty oblíbeného areálu jindřichohradeckého zámku. Jeho kastelán Jan Mikeš je však po středečním zastupitelstvu, které schválilo koupi starého pivovaru do městského majetku, optimistou.

„Cítíme obrovskou úlevu, protože starý pivovar byl dlouhodobě největší problém zámeckého areálu, jehož byl historickou součástí. Těší nás, že jeho vlastníkem bude město, protože jednání s radnicí bude daleko jednodušší,“ uvedl hradecký kastelán Jan Mikeš.

Starý pivovar

První zmínky o hradním pivovaru v Jindřichově Hradci jsou už z roku 1380. Patřil k nejstarším pivovarům na našem území.

Po znárodnění ho provozoval až do roku 1967 národní podnik Jihočeské pivovary, kterému se jeho provoz nevyplatil, nakonec pivovar zrušil a budovy převedl do vlastnictví palírny Fruta (dnešní Fruko-Schulz), která z něho udělala skladiště.

Podnik prodal starý pivovar do soukromých rukou, v roce 2011 budova vyhořela a hrozilo i její stržení.

Kastelán vychází ze zkušeností, které už správci třetího největšího zámeckého komplexu v Česku s městem mají. „Máme za sebou spolupráci s městem na obnově nového pivovaru. Město ho opravilo a je v něm Dům gobelínů,“ upřesnil Mikeš.

Jindřichohradečtí zastupitelé rozhodli, že radnice za torzo budovy poničené požárem zaplatí současnému majiteli, společnosti RBB Invest místního podnikatele a zároveň zastupitele za ODS Tomáše Blábolila, 7,8 milionu korun.

„Je to ruina, a pokud bychom to nekoupili, do dvou let spadne. Je to jediná šance na záchranu památky na strategickém místě u zámku,“ uvedl jindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka (o požáru čtěte zde).

Návrh prošel jen těsně

Ještě při samotném hlasování nebylo jasné, jak kontroverzní bod programu dopadne. Na jednání chybělo šest z 27 zastupitelů a ukázalo se, že jednotná není ani vládnoucí hradecká trojkoalice.

Hlasování se například zdržela i místostarostka Petra Blížilová z ČSSD. „Cena za tak zdevastovaný objekt se mi zdála vysoká. Zvlášť s výhledem, kolik peněz bude muset město co nejdřív investovat jenom do zabezpečení budovy, aby na někoho nespadla,“ zdůvodnila.

Opoziční zastupitelé za KSČM se zdrželi hlasování nejen kvůli vysoké kupní ceně. „Město ani nemělo tržní ocenění. Měli vyhláškovou cenu pozemku, ale ta zajímá jen berní úřad. Pro uzavírání smluv je důležitá cena tržní a tu město nemělo. Pivovar je pobořená ruina v havarijním stavu, takže cena 7,8 milionu korun je sporná. A další problém je, že město ani nepřišlo se záměrem, jak ji přesně využije,“ kritizuje zastupitel Tomeš Vytiska.

Nakonec hlasovalo pro koupi starého pivovaru 15 zastupitelů, což je těsná většina.

„Jsem rád, že se nám podařilo najít dostatek zastupitelů, kteří našli odvahu podpořit koupi této památky. Teď se musíme pustit do její záchrany a do dvou let chceme mít zpracovaný projekt na využití starého pivovaru,“ řekl starosta Mrvka. Poznamenal, že cílem je vytvořit v objektu kulturní centrum s velkým konferenčním sálem.

Dosavadní majitel, který objekt koupil v roce 2002, ho chtěl proměnit na wellness hotel, uvažoval i o minipivovaru.

„Měli jsme investora, který do toho chtěl dát peníze. Jenže povolení se podařilo získat až v roce 2008, a to už začínala ekonomická krize. My jsme zjistili, že v současné situaci na to nejsme schopni získat žádné dotace. Pro hodnotitele je privátní firma vždycky riziková. Proto jsme rádi, že to tak dopadlo a objekt dostal šanci na záchranu,“ sdělil Petr Matějů z realitního oddělní RBB Invest.