Jiří Mánek byl ředitelem Správy Národního parku Šumava od 1. července 2012 do 30. dubna 2014.

Jiří Mánek byl ředitelem Správy Národního parku Šumava od 1. července 2012 do 30. dubna 2014. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Bývalý šéf šumavského parku Mánek chce být senátorem. Vrátí se do ODS

  • 7
Bývalý ředitel šumavského parku Jiří Mánek míří do vysoké politiky. V říjnu bude kandidovat na Strakonicku, Písecku a Vimpersku do Senátu. Ve volbách oblékne dres ODS, v níž byl v době, kdy nastupoval do čela parku. Poté záměrně nezaplatil členský příspěvek na další rok.

Mánka do funkce ředitele parku dosadil bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, také z ODS, a odvolal jej nyní na konci dubna ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO.

Mánek byl vybrán ve vnitrostranických primárních volbách jako kandidát do senátních voleb minulý týden.

"Volbu musí ještě potvrdit výkonná rada ODS jakožto vrcholový orgán," dodal Mánek. Pokud by se stal senátorem, chce se zabývat zemědělstvím, lesnictvím a životním prostředím.

Jiří Mánek

Narodil se 5. září 1972. Absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK, poté studoval na Lesnické a dřevařské fakultě České zemědělské univerzity. Od roku 1996 pracoval 10 let v NP Šumava, kvůli svému nesouhlasu s vyhlášením rozsáhlých bezzásahových území byl odvolán. Od roku 2007 vykonával řadu funkcí, byl například manažerem informační kampaně České televize pro přechod na digitální vysílání. V únoru 2011 se vrátil do NP Šumava jako náměstek Jana Stráského, kterého ve funkci vystřídal 1. července 2012. Na konci dubna ho odvolal ministr životního prostřední Richard Brabec.

Podle místopředsedy jihočeské ODS a senátora Tomáše Jirsy z Hluboké nad Vltavou se dá očekávat, že výkonná rada ODS nebude rozhodnutí Jihočechů zpochybňovat, a Mánek tak bude usilovat o hlasy voličů ve 170 obcích a 12 městech.

Mánkovo propojení na ODS vadilo zejména ekologickým aktivistům.

"Jeho současná kandidatura je nesoudností ODS, že nominuje člověka, který za svého působení na správě parku nedodržoval zákony. To, že je členem ODS, nikdy netajil, proto nás to nepřekvapilo," komentoval aktivista Jaromír Bláha.

Po Mánkově odchodu z čela šumavského parku začalo ministerstvo i tyto vazby prověřovat. Auditoři resortu posuzují, zda zakázka na opravu Březnické hájenky u Modravy byla účelná a jaké bylo pozadí celé investice.

Správa parku opravila hájenku a nakoupila stylové oblečení pro personál. Restauraci pak pronajala na osm let Modravě za 23 tisíc korun měsíčně. Oprava hájenky stála necelé tři miliony korun, i s dalšími investicemi dohromady 5,4 milionu.

"Posuzujeme, zda byl dodržen zákon a vynaložené prostředky účelné," řekl vedoucí kanceláře ministra Vladislav Smrž. Správa parku podepsala i další smlouvu zhruba za milion korun, která se k hájence vztahovala.

Mánek nyní tvrdí, že kdyby si tehdejší ministr životního prostředí Chalupa přál, aby tehdy ukončil své členství v ODS, udělal by to. Ministrovi z téže strany ale jeho členství nevadilo.

Dnes o ODS hovoří jako o dobré značce, pod kterou se ale v minulosti schovali někteří, kteří ji zneužili.

"Nepatřím mezi ně. Považuji se za bojovníka, který stojí za svými názory. A ačkoli mě cejch ODS v očích současné politické garnitury poškodil, není to důvod ODS opouštět," dodal Mánek.

Za senátní obvod je nyní zvolen Miroslav Krejča z ČSSD. I ten se Šumavě věnoval a vyjadřoval se k otázkám kůrovce a kácení. Nejprve byl pro zásahy, pak obrátil a prosazoval ponechání přírody svému osudu. Podle jeho asistentky Ivety Grillové bude Krejča na podzim usilovat o znovuzvolení.