Do kláštera Zlatá Koruna by mohlo zavítat víc turistů, třeba na kole.

Do kláštera Zlatá Koruna by mohlo zavítat víc turistů, třeba na kole. | foto: archiv MF DNES

K církevním památkám na jihu Čech začnou jezdit poutníci na kolech

  • 1
K jihočeským církevním památkám začne lákat poutníky na kolech Jihočeská centrála cestovního ruchu a Agentura Czech Tourism. Podle odborníků by mohly české církevní objekty ročně přilákat až stovky tisíc poutníků. Proto vznikne seznam památek, které jsou využitelné při propagaci turistického ruchu.

"Ačkoli na poli církevní turistiky je jasnou jedničkou Praha, také jižní Čechy mají v tomto ohledu bohatě co nabídnout," uvedla ředitelka Jihočeské centrály cestovního ruchu Petra Jánská. Návštěvy poutních míst jsou jednou z nejstarších forem cestování a jižní Čechy nabízejí nespočet zastavení. Například Lomec s kostelem Jména Panny Marie mezi Netolicemi a Vodňany je v českobudějovické diecézi jedním z nejatraktivnějších a nejvyhledávanějších poutních míst.
 
Jihočeský kraj je bohatý i na významné církevní stavby, jako jsou například nejstarší klášter v regionu - románský premonstrátský klášter v Milevsku, dominikánský klášter s kostelem v Českých Budějovicích nebo klášter augustiniánů v Třeboni.

Klášter premonstrátů, Milevsko.

Za připomenutí stojí i bazilika ve Zlaté Koruně nebo klášter s chrámem ve Vyšším Brodě. Z období baroka se zachovaly i stavební komplexy nejvýznamnějších poutních míst na jihu Čech - Římov, Klokoty, Dobrá Voda u Nových Hradů a Dobrá Voda u Českých Budějovic či Rychnov nad Malší.

Jihočeská centrála cestovního ruchu vymýšlí pro turisty speciální programy. "Pro církevní turisty připravujeme konkrétní tematické okruhy pro několikadenní pobyty, během nichž mohou cestovat od jedné památky ke druhé. Návštěvu církevních památek lze navíc spojit s cyklistickým výletem nebo jinými doprovodnými aktivitami," řekla Jánská s tím, že speciální programy ještě stále chybí pro poutníky ve věku od 55 let.

Převor vyšebrodského kláštera Jan Justin Berka by větší propagaci uvítal. "Sami posíláme různé nabídky farnostem a cestovním kancelářím, ale centrála cestovního ruchu a kraj mají širší možnosti," popsal převor.

Přitom počet poutnických skupin se ve vyšebrodském klášteře v poslední době skutečně zvyšuje. "Vloni jsme uvítali 22 tisíc turistů, z toho zhruba třetina jsou poutníci. Nebýt jich, tak máme daleko menší návštěvnost. Míří sem i z Rakouska a Německa, protože náš klášter je starobylé mariánské poutní místo," upřesnil Berka.