V roce 2012 správa parku pokácela jen 75 tisíc kubíků kůrovcem napadených smrků.

V roce 2012 správa parku pokácela jen 75 tisíc kubíků kůrovcem napadených smrků. | foto: Ladislav Němec, MF DNES

Stromů s kůrovcem ubylo, na Šumavě se bude kácet nejméně za sedm let

  • 8
Na Šumavě meziročně výrazně ubylo suchých stromů napadených kůrovcem. Ukazují to čerstvě vyhodnocená data získaná z infračervených leteckých snímků lesů, které zpracovali správci národního parku a chráněné oblasti. I letos se bude kácet mnohem méně stromů, které zahubil lýkožrout smrkový.

"Letecké snímky nám každoročně ukazují reálný stav lesů Národního parku Šumava. Letecké snímkování slouží jako přesný podklad pro další práci lesníkům a odborníkům ze Správy NP a CHKO Šumava. Výsledky se používají i jako vstup pro zpracování důležité prognózy budoucího vývoje kůrovce v šumavských lesích," uvedl ředitel správy parku Jiří Mánek.

V roce 2009 bylo pokáceno 300 tisíc kubíků, o rok později dokonce 350 tisíc kubíků, ale v roce 2011 už jen 240 tisíc kubíků. Loni pak správa parku pokácela jen pětasedmdesát tisíc kubíků kůrovcem napadených smrků.

Mapka ukazuje úbytek horního stromového patra v období 2006-2012 v Národním parku Šumava.

"V roce 2013 pokácíme nejméně stromů za posledních sedm let. Situace je taková, že v bezzásahových oblastech kůrovec usmrtil téměř všechny stromy, které mohl. V zásahových oblastech již byly kůrovcem napadené stromy vykáceny a tím postup kůrovce zastaven," popisuje mluvčí správy parku Pavel Pechoušek.

V období od září 2009 do září 2010 vzrostla plocha suchého lesa o téměř dvanáct set hektarů, o rok později se plocha suchého horního stromového patra zvětšila o 954 hektarů. V posledních dvanácti sledovaných měsících do loňského září to bylo už jen na ploše 165 hektarů.