Ve Wornerově domě je vystavena raná tvorba Káji Saudka, plakáty ke známým...

Ve Wornerově domě je vystavena raná tvorba Káji Saudka, plakáty ke známým filmům i i výbor z erotické tvorby. | foto: repro MF DNESMF DNES

Plakáty k filmům i Saudkova erotická tvorba zaplnily Wortnerův dům

  • 1
Kdyby ho komunisti na vrcholu sil nezakázali, mohl dnes stát po boku autorů Batmana nebo Spidermana. Kája Saudek je tak alespoň králem českého komiksu. Jeho tvorbu plnou prsatých žen, gangsterů a dalších typických postaviček hostí Wortnerův dům Alšovy jihočeské galerie.

Výstava navazuje na veleúspěšnou retrospektivu v Olomouci. "Nechtěl jsem se však opakovat a pro České Budějovice proto uspořádal úplně novou kolekci," řekl autor a kurátor Libor Gronský.

Návštěvníci uvidí ranou tvorbu Káji Saudka, různé verze plakátů k filmům Kdo chce zabít Jessii? a Čtyři vraždy stačí, drahoušku, grafické listy komiksu Muriel a andělé, plakáty pro festivaly, reklamní návrhy i výbor ze Saudkovy erotické tvorby. "To je taková specialita výstavy. Této části říkáme 18+," upozornil ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert.

Berenika Saudková, dcera slavného kreslíře, která se také zúčastnila nedávné vernisáže, upozorňuje, že Kája Saudek všechny komiksy tvořil úplně sám. "Je až nepochopitelné, jak mohl vše stíhat. Běžně jsou na každý komiks týmy lidí," podotkla.

Originální kreslíř, malíř a ilustrátor byl minulým režimem ignorován. Uznání a slávy se dočkal až po roce 1990. Posledních osm let je však v kómatu. Jeho dílo fascinuje galerie, aukční síně i sběratele. "Je pro něj charakteristické precizní provedení, geniální kresba, přesné vystižení atmosféry doby a smysl pro humor," přiblížil Gronský.

Inspirací se Saudkovi stal v dětství film Walta Disneyho Sněhurka a sedm trpaslíků, kreslený seriál Max und Moritz, dobrodružné sešity Rodokaps a především americké komiksy v západních novinách. V nich bylo zabalené zboží, které po skončení druhé světové války posílali Saudkům příbuzní.

Saudek se časem prokreslil ke svému nenapodobitelnému stylu a zapsal se svým podílem i do dějin československé kinematografie. Silnou stopu zanechal také v hudební oblasti.

Nepřehlédnutelný je jeho vklad na měsíčníku Pop Music Expres. Celý ročník 1968 graficky navrhl, vymyslel i nejrůznější druhy písma. Na budějovické výstavě je z tohoto období například k vidění plakát Franka Zappy a jeho kapely Mothers of Invention.

Období po srpnu 1968 a následná cenzura však zlikvidovala většinu kvalitních periodik. Dopad byl fatální i pro Káju Saudka. Stačil ještě nakreslit svá vrcholná komiksová díla, ale potom už se musel věnovat jen reklamním a ilustrátorským zakázkám.

"Samozřejmě nechybí ani tvorba volná, ve které dává naplno vyniknout svým schopnostem ztvárnit nejrůznější krasavice, erotické motivy, existující i neexistující auta, lodě, letadla či zbraně. Nezměrná píle tak přináší množství kreseb, ilustrací, plakátů, seriálů i obrazů, po kterých nyní touží velké množství sběratelů," dodal Gronský.

Výstava ve Wortnerově domě potrvá do 13. července. K vidění je denně od 9 do 18 hodin.