Technik Milan Horňák na snímku ze září 2009, kdy odebíral pomocí sondy vzorky bahna ze dna nádrže Jordán.

Technik Milan Horňák na snímku ze září 2009, kdy odebíral pomocí sondy vzorky bahna ze dna nádrže Jordán. | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Bahno z Jordánu může skončit v Plané, podle posudku arzen nevadí

  • 0
I když proti tomu lidé v Plané nad Lužnicí protestují, bahno z nádrže Jordán by mohlo skončit v pískovně Hůrka poblíž jejich města. Z nejnovějšího posudku vyplývá, že bahno sice obsahuje arzen, ale není ho tolik, aby škodil. Znalec navíc zvýšil původní limit arzenu na trojnásobek. V Plané jeho postup vyvolal kritiku.

Podle provozního řádu pískovny Hůrka tam Tábor mohl vyvézt sediment obsahující maximálně 10 mikrogramů arzenu na kilogram sušiny. Některé vzorky bahna z Jordánu však obsahovaly až 27 mikrogramů. Podle nového posudku, který si nechal zpracovat krajský úřad od znalce Michala Barchánka, je možné do pískovny ukládat bahno obsahující až 30 mikrogramů arzenu v jednom kilogramu.

"Můj posudek jasně stanoví podmínky, při jejichž splnění považuji uložení bahna z Jordánu s obsahem do 30 mikrogramů za možné. Podmínky jsou dosti přísné a nelze vyloučit, že od takového úmyslu investor ustoupí," řekl znalec Barchánek.

Mapka pískovny Hůrka. Červeně jsou vyznačeny těžební bloky, zeleně místo pro uložení bahna z Jordánu, fialově místo pro uložení popílků.

Obavy Plánských vyvrací tím, že v okolí jsou už desítky let uloženy teplárenské popílky. "Ty obsahují výrazně více arzenu, než má jordánské bahno. A na znečištění podzemních vod se to nijak neprojevilo," doplnil Barchánek.

S tím nesouhlasí občanské sdružení Za zdravou Planou. "Posudek vychází z dokumentu, který byl zmanipulovaný, protože zkoumal vzorky pouze z místa, kde byl popílek, a ne celou lokalitu. V posudku je mezi podmínkami, že se smí ukládat jen bahno bez vody - neumím si představit, kdo to bude u 250 tisíc tun materiálu kontrolovat," řekl místostarosta Plané Jiří Rangl.

Lidé, kteří mají u pískovny chaty a chalupy, s vozením bahna nesouhlasí. "Všichni se bojíme, jestli to pak nepřitáhne komáry či to nebude zapáchat," uvedl Jan Vlach, který k Hůrce jezdí už deset let.

Sdružení Za zdravou Planou už odeslalo kraji nesouhlas s posudkem. Pokud i přesto krajský úřad ukládání bahna posvětí, odvolá se Planá proti rozhodnutí na ministerstvo. Jestliže neúspěšně vyčerpá všechny legislativní možnosti, nevylučuje, že přijdou na řadu protesty.