Na 17 kandidátkách stran a hnutí, které vstupují do podzimních komunálních voleb v Českých Budějovicích, jsou osobnosti ze světa sportu, vědy i kultury.

Na 17 kandidátkách stran a hnutí, které vstupují do podzimních komunálních voleb v Českých Budějovicích, jsou osobnosti ze světa sportu, vědy i kultury. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Hokejisté, boxer i šachistka chtějí na budějovickou radnici

  • 8
Jeden má tah na bránu, druhý umí rozdávat rány a třetí je skvělý stratég. Takové vlastnosti se v politice určitě hodí. Na 17 kandidátkách stran a hnutí, které vstupují do podzimních komunálních voleb v Českých Budějovicích, jsou osobnosti, kterým jsou podobné přednosti velmi blízké.

Třeba Jihočeši 2012 se spojili s hnutím Pro Sport a Zdraví. Na jejich kandidátce je například na 14. místě bývalý populární hokejista Rudolf Suchánek a na 23. Luboš Rob, který se před několika dny loučil s dresem Motoru. Na 33. příčce je Milan Gorol, bývalý boxer budějovické Škody a mistr Československa.

Sázka na známé sportovce může voliče přilákat, třeba na krajské úrovni to zafungovalo. Ve volbách 2012 pronikl do zastupitelstva fotbalový internacionál Karel Poborský či hokejová legenda Jaroslav Pouzar.

Bojovat o jedno z 45 křesel bude 10. a 11. října také Eliška Richtrová, šachová velmistryně, která je jednou z hlavních postav kandidátky ANO 2011 a figuruje na 3. místě.

Budějovické strany a­ hnutí ve volbách

ANO 2011
ČSSD
České Budějovice jistota domova
DSSS
Doma v­ Budějcích
KSČM
KDU-ČSL
Občané pro Budějovice
ODS
Jihočeši 2012 a Pro Sport a Zdraví
Společně pro České Budějovice
Strana svobodných občanů
TOP ­09
Toryové
Úsvit pro Budějovice
Vize Národních Socialistů
Ženy 2014.

Pozn. Strany a hnutí jsou v abecedním pořadí.

U voličů pak mají často velký úspěch i lékaři, vědci či umělci. Občané pro Budějovice, kde obhajuje post primátora Juraj Thoma, proto mimo jiné nasazují baletního sólistu a nositele Ceny Thálie Zdeňka Mládka či vědce Julia Lukeše, který se mediálně proslavil tím, že si do těla nasadil tasemnici. Parazita má stále v sobě a zkoumá, zda může být tělu prospěšný.

„Kandidoval jsem už před čtyřmi roky a rozhodl jsem se, že do toho půjdu znovu,“ reagoval krátce Lukeš, který se právě věnoval odborné práci.

Dvojkou Jihočechů je známý primář dětského oddělení českobudějovické nemocnice Vladislav Smrčka. Hned o dvě místa níže je Martina Němcová. Příběh jejího syna Filípka Němce z Cizkrajova několikrát obletěl celou republiku. Malý Filip se v roce 2003 na školním výletě topil a byl dvacet minut pod vodou. Nedostatek kyslíku mu poškodil mozek a chlapec zcela ochrnul. Loni po deseti letech zemřel.

„Věřím, že mé zkušenosti by mohly být přínosem, především v sociální sféře, ve které se neustále pohybuji,“ zmínila Němcová.

Na prvních místech většiny stran se však přece jen objevují tváře známé z politiky. Velké ambice tak mají třeba Toryové a sdružení Doma v Budějcích. U prvních jmenovaných je lídrem Miroslav Beneš, který byl v letech 1994-98 primátorem, tehdy ještě za ODS.

„Kandidujeme, abychom zvítězili. Nenajdete u nás nikoho, kdo by bydlel někde jinde a v Budějovicích měl jenom trvalé bydliště,“ zdůraznil Beneš.

Obdobné je to i u Doma v Budějcích, které vede Stanislav Rataj, jeden z nejvýraznějších budějovických zastupitelů uplynulých čtyř let. Zvolený byl za Občany pro Budějovice, po sporech, které vrcholily kolem přípravy stavby centra halových sportů, hnutí opustil a nyní je jedničkou nového uskupení.

„Chceme výrazně proniknout do zastupitelstva tak, abychom mohli mít vliv na další vývoj města,“ řekl Rataj.