Značka Krampus je naše. Vymyslete si jiný název, zní z Kaplice

  • 84
Značku Krampus včetně loga si nechala Kaplice na Krumlovsku zaregistrovat pod ochrannou známku. Město teď vyzvalo organizátory podobných akcí, aby ji bez povolení nepoužívali. Chce si tak bránit svou show. Radnice dalších měst a další organizátoři postup kritizují.

Zčásti člověk, zčásti zvíře. Krampusové – děsivá rohatá strašidla pocházející ze starověké alpské tradice straší v období adventu lidi v Rakousku a Německu už od nepaměti. Popáté se představí 10. prosince také v Kaplici při Krampus Show.

Město na Krumlovsku pořádá tuto akci v Čechách historicky nejdéle. A protože se podobné průvody se stejným názvem začaly rozšiřovat po celé republice, značku Krampus včetně loga si Kaplice nechala zaregistrovat pod ochrannou známku. Ostatním organizátorům show teď rozesílá dopisy s upozorněním, že značku nesmějí používat.

„Snažíme se domluvit férově a společnostem a městům vysvětlit, že se jedná o ochrannou známku, aby si to nejdříve uvědomili. Některé akce vyloženě kopírují to, co se děje v Kaplici včetně programu a nastavení trati, po které pobíhají démonické bytosti. Nejedná se nám už ryze o logo s textem, ale o know-how samotné show,“ vysvětluje mluvčí Kaplice Jan Bohdal.

Ve čtvrtek prošel Krampuslauf i Příbramí:

K. R. A. M. P. U. S a Krampuslauf

Organizátoři ale chování Kaplických moc férově nevnímají. „Za značku chtějí deset tisíc korun. Pokud jim zaplatíme, můžeme ji použít. Narychlo vyhovíme jejich požadavkům, protože naše akce bude 17. prosince, abychom neměli problém. Jak to uděláme za rok, bude otázka dalšího jednání. Každopádně v tom nevidím nic dobrého,“ podotýká ředitel Městského kulturního střediska Strakonice František Christelbauer.

Jan Bohdal přitom tvrdí, že Kaplici nejde primárně o peníze. „Neupozorňujeme je hlavně na to, že bychom od nich chtěli zaplatit nějaké náklady, ale že z toho, že užili ochrannou známku, mohou vyplývat určité finanční, morální a jiné kompenzace,“ říká Bohdal.

Právě nad morální stránkou celé věci se naopak pozastavuje Karel Procházka, předseda Maškarního sdružení v Milevsku, kde pořádali přehlídku krampusů 19. listopadu. Kvůli značce měnili na poslední chvíli název akce na K. R. A. M. P. U. S a problémy s Kaplicí řeší ještě teď.

„Máme tu Milevské maškary, největší a nejstarší maškarní průvod v republice. Přesto si neumím představit, že bychom si zaregistrovali název Maškary nebo Masopust. Naopak, jezdíme pomáhat zdarma dalších obcím a městům, chodíme i v průvodu,“ podotýká Procházka.

Postup Kaplických odsuzují i další. „Město Kaplice si podle mého názoru zaregistrovalo všeobecně známé slovo Krampus. Považuji to za nefér jednání vůči ostatním městům a organizacím,“ říká Alena Ženíšková, místostarostka Příbrami, kde název měnili na Příbramský Krampuslauf a pořádají ho dnes. A podle všeho se hodlají organizátoři bránit. „Komunikujeme s Evropským patentovým zástupcem a ostatními dotčenými městy,“ naznačuje Ženíšková.

„Chceme zachovat kvalitu“

Letos přijede do Kaplice rekordních 500 démonických stvoření. Českých „krampusů“ bude mezi účinkujícími jen pár.

Podle mluvčího Kaplice Bohdala chodí v průvodu hlavně zahraniční účastníci proto, že podnět, aby vznikla Krampus show v Kaplici, vzešel ze spolupráce místního kulturního a informačního centra s rakouskou krampus skupinou Mühlviertler Schloss Teufeln.

„Chceme zachovat kvalitu démonických alpských stvoření. Historicky nám hornorakouští čerti pomáhají dostat pravé krampus masky z Rakouska a Německa do Česka. Letos je u nás už jedna česká skupina. Může odstartovat tradici, že se české krampus masky začnou v Kaplici ukazovat ve větším počtu,“ říká Bohdal.

Někteří čeští „krampusáci“ ale už ztrácejí o účinkování v Kaplici zájem. „Na první ročníky jsme se tam marně snažili dostat. Po dvou letech vnucování už nemám zájem. Myslím, že tu vzniklo dost průvodů tvořených jen z českých skupin, které se mohou se zahraničními rovnat,“ podotýká za pražský spolek Krampus-certi.cz Rudolf Koudela.