Karel Poborský říká, že poslední půlrok byl hodně psychicky unavený.

Karel Poborský říká, že poslední půlrok byl hodně psychicky unavený. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Poborský: Budějovice potřebují radikální řez i za cenu sestupu z ligy

  • 5
Když Karel Poborský ukončil v roce 2007 hráčskou kariéru, vrhnul se mezi funkcionáře. Byl u založení asociace hráčů, vedl fotbalovou reprezentaci i českobudějovický klub SK Dynamo. Teď pomalu mizí z fotbalového dění. „Nechci se ale úplně stáhnout z fotbalu,“ říká ve velkém rozhovoru pro MF DNES.

Ve vedení Dynama skončil po deseti letech. Byl předsedou představenstva i generálním manažerem.

„Poslední půlrok jsem byl hodně psychický unavený. Tím každodenním hledáním a řešením problémů. Situace ohledně financí je čím dál tím horší,“ říká dvaačtyřicetiletý Karel Poborský, který zůstává spolumajitelem klubu.

Bývalého hráče Manchesteru United nebo Benfiky Lisabon naštval i způsob, jak se dozvěděl o výměně trenéra v Dynamu, kdy Luboše Urbana nahradil František Cipro.

„Dočetl jsem se to až z novin. Nechci, aby to vypadalo, že tady brečím, ale docela mi to vadí. V tomhle jsem byl úplně stranou, když jsem se pak dočetl, že akcionáři rozhodli, bylo to pro mě docela zvláštní. Ještě ve středu jsem panu Urbanovi volal a za sebe mu děkoval. Myslím si, že tady odvedl obrovskou práci,“ poznamenal.

Tvrdil, že za jeho působení ve vedení nenašli v klubu odvahu udělat radikální změnu, která by jihočeský tým nastartovala.

„Bereme kluky, kteří se nevejdou do ostatních ligových kádrů. Chodí sem na hostování. Někdo k tomu přistoupí profesionálně, někdo to bere jako jednu štaci z řady. A naše umístění tomu odpovídala,“ uvedl s tím, že by byl pro to, aby se mužstvo víc postavilo na místních hráčích. „I za cenu toho, že budeme rok, nebo dva ve druhé lize. Ale je hodně těžké na to najít odvahu.“

Poborský podotýká, že před lety na tom Dynamo bylo podobně třeba jako Plzeň. Současný rozdíl je však diametrální.

„Plzeň na tom byla naprosto stejně jako my. Potom přišel pan Kříž, který dokázal přivést ze Sparty šest hráčů. Dokázal to tenkrát podržet finančně. Dneska to řídí pan Paclík a řídí to výborně jako firmu. Dokázali poprvé proklouznout do Evropy, z ní vydělali a znovu to investovali do klubu. Město je podporuje, celý kraj drží s nimi. Celé povědomí se tam ohromně zvedlo. Prvotní pro podobnou cestu je finanční injekce.“

Teď už, jak říká, je hlavně fanoušek. A možná se začne angažovat v práci s mládeží. Vždyť jeho jméno nese i budějovická akademie. „Fotbal je můj život. Dneska si nedokážu představit, že bych měl dělat něco jiného.“

,