Unie herního průmyslu ČR žádá, aby město povolilo na svém území pět hracích míst, která nebudou stát v blízkosti škol, poliklinik či nemocnice. Ilustrační snímek

Unie herního průmyslu ČR žádá, aby město povolilo na svém území pět hracích míst, která nebudou stát v blízkosti škol, poliklinik či nemocnice. Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MAFRA

Boj o kasina. Je to hazard, ale město z něj dostává 40 milionů ročně

  • 4
Unie herního průmyslu tlačí na vedení českobudějovické radnice, aby přehodnotilo vyhlášku o zákazu provozování sázkových a loterijních her ve městě. Radní neobměkčila, ve čtvrtek rozhodnou zastupitelé.

Okolo provozu heren a kasin v krajském městě začala další bitva. Už ve středu se kvůli hazardním hrám rozhořely vášně mezi radními a podobná situace se dá očekávat i příští čtvrtek, kdy mají budějovičtí zastupitelé rozhodnout o vzniku pěti nových kasin.

V současnosti platí v Budějovicích vyhláška, podle níž na konci roku 2011 skončilo ve městě provozování sázkových a loterijních her. Skutečná prohibice heren a kasin však ještě nezačala fungovat, protože ministerstvo financí teprve nyní odebírá povolení na automaty, které jsou zakázané vyhláškou.

Unie herního průmyslu ČR to chce změnit a obrátila se na město s žádostí o přehodnocení zákazu hazardu. "Unie svůj požadavek na změnu regulace sázkových her v našem městě opírá o tvrzení, že obec stejně většinu druhů sázkových her regulovat nemůže a v případě zakázaných výherních automatů a terminálů se prohibice stejně míjí účinkem, protože se hráči přesunují do nelegálních provozoven nebo provozovatelé našli způsob, jak vyhlášku obcházet," uvedl náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD).

Unie žádá, aby město povolilo na svém území pět hracích míst, které nebudou stát v blízkosti škol, poliklinik či nemocnice. A pokud by jim to městští zákonodárci umožnili, zavazují se, že zahájí proces, aby se z heren stala kasina. Ta se řídí přísnějším režimem.

"Povolením pěti kasin by v Budějovicích vznikl stabilní legální trh sázkových her v nejpřísněji chráněném herním prostředí. Každý host kasina je evidován proti osobnímu dokladu, funguje zde recepce, kamerový systém se záznamem a opatření proti praní špinavých peněz," vysvětlil mluvčí Unie herního průmyslu Andrej Čírtek.

Vzdáme se 40 milionů? ptá se náměstek primátora Joch

Budějovičtí radní proto ve středu projednávali návrh nové vyhlášky se stanovením míst a času, v němž mohou být provozovány sázkové hry a loterie. "Materiál vzbudil vášně, rada města ho nedoporučila zastupitelům schválit. Já nejsem bojovník za hazard v Budějovicích, ale jsem finanční náměstek tohoto města. Proto upozorňuji, že město má příjem z daní za hazard okolo 40 milionů korun a ve chvíli, kdy dojde k jeho úplnému vytěsnění, se těchto peněz vzdáme," řekl Joch.

Ani to však jeho koaliční kolegy v radě města z hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) a TOP 09 neoblomilo. "Jsme zásadně proti tomu, aby se zmírňovala vyhláška ohledně hazardu ve městě," zdůraznila Ivana Popelová z HOPB.

Osud nové vyhlášky mají teď ve svých rukou budějovičtí zastupitelé, jejichž veřejné zasedání bude zřejmě stejně bouřlivé jako jednání radních za zavřenými dveřmi.

Opoziční zastupitelé se musí nejdřív s návrhem unie seznámit, jejich zástupci se přikláněli spíš k zápornému stanovisku. "Domnívám se, že přistoupit na pět kasin by byl krok zpátky. Dovedu si představit, že povolíme jedno, na které bychom vypsali výběrové řízení," naznačil šéf zastupitelského klubu ODS Vladimír Brůha.

Šéf klubu KSČM Ivan Nadberežný se bude s kolegy radit o společném postupu v úterý. "Herny už jsme řešili před třemi lety, postoj našeho klubu je, aby se hazard maximálně omezil a ukončil činnost. Nelíbí se mi ani, že se spojuje podpora sportu s tím, co nám dají herny," podotkl.