Kateřina Neumannová je spojovacím článkem mezi ČOV a výborem pro Jižní Čechy...

Kateřina Neumannová je spojovacím článkem mezi ČOV a výborem pro Jižní Čechy olympijské. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Neumannová: Olympijský park na Lipně bude inspirací pro celý svět

  • 369
Slavná lyžařka Kateřina Neumannová je tváří projektu Jižní Čechy olympijské i olympijského parku v Lipně. Snaží se obě akce propojovat. Zároveň objíždí města a firmy v regionu a nabízí jim účast či partnerství. Hry v brazilském Rio de Janeiru se uskuteční v srpnu.

Jak jste se o projektu Jižní Čechy olympijské dozvěděla?
Díky tomu, že na Lipně už čtyři roky spolupracuji na akci Lipno Sport Fest, byla jsem přímo u zrodu myšlenky olympijského parku. Martin Krupauer a Miloš Kratochvíl se mnou tuto myšlenku probírali. Díky jejich úsilí jsme nápad uvedli v realitu a Lipno podalo na Český olympijský výbor nabídku. Pak to pokračovalo celou řadou schůzek a vyvrcholilo to tím, že si předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval a skupina jeho nejbližších spolupracovníků udělali návštěvu Lipna, která je nadchla. Pomohlo i to, že tehdy byla, a v podstatě asi stále ještě je, komplikovaná situace v Praze v oblasti politiky.

Postupně se ale projekt rozrostl. To byl původní záměr?
Na rozhodnutí, že může být olympijský park na Lipně, samozřejmě navázaly politické schůzky mezi vedením kraje a ČOV. Já jsem se všemi dlouhodobě v kontaktu, takže když se všichni důležití domluvili, vyplynula z toho role pro mě.

Rozmýšlela jste si, zda do toho půjdete?
Vůbec ne, pro mě to byla od začátku čest. Navíc tím, že každý rok řeším na Lipně zmiňovaný festival, tak znám potenciál toho místa. Mít takovouhle krásnou akci téměř doma bylo velmi lákavé. Pořád se považuji za Jihočešku, narodila jsem se v Písku a na Šumavě mám chalupu.

Ptám se proto, že mistrovství světa v Liberci, na kterém jste se podílela, skončilo s velkou finanční ztrátou. Nepřipomínal vám to někdo?
Tady jsem v úplně jiné roli, jsem jeden z členů širokého týmu. Je to úplně něco jiného, ty akce bych opravdu nerada srovnávala. Samozřejmě, že to na mě někdo může vytáhnout, ale je to scestné. Tady nepřijdu do styku s žádným rozpočtem. Pracuji pro hlavního manažera, mám na starosti konkrétní věci. Takže jsem tu na výrazně nižší úrovni. A určitě mi to nevadí.

Jaká je tedy přesně vaše funkce?
Jsem takový styčný důstojník mezi krajem a ČOV. V Českých Budějovicích je organizační výbor, který připravuje celoroční projekt Jižní Čechy olympijské a Praha realizuje olympijský park. Oba projekty jsou samozřejmě provázané a musí běžet v součinnosti. A já jsem v obou organizačních výborech a propojuji je. Hodně se věnuji regionálním záležitostem, jako je zapojení jihočeských měst a případně firem.

Co jim nabízíte?
Firmám nabízím možnost partnerství nebo spolupráci na projektech. Vysvětluji jim možnosti a styčné body. Důležité je rozlišovat Jižní Čechy olympijské, což je krajská věc, a olympijský park, který je ČOV. Prostor pro účast jihočeských měst je v obou projektech. V JČO připravujeme takovou road-show, což by měla být ochutnávka olympijských sportů ve velkých městech a zároveň pozvánka na Lipno. V rámci olympijského parku jsou města vítaná jako partneři, kteří tomu dodají třeba programovou část. Nabízím jim, že mohou dovést své městské soubory. Prostě prezentovat to, na co je jejich město pyšné, ať už je to kultura, nebo sport. Chceme také udělat turnaj měst v rámci olympijského parku v beachvolejbalu a fotbalu.

Co by mělo být cílem parku? Přimět lidi sportovat, nebo je nalákat na sledování olympiády na Lipně?
Je to provázané. Olympijský park má za cíl zapojit lidi do olympijské myšlenky. To znamená, podívat se, zafandit, ale zároveň i sportovat. Sednout si s plechovkou piva a koukat na televizi můžete doma, kvůli tomu nemusí nikdo na Lipno. Tam bude ojedinělá možnost vyzkoušet si obrovské množství sportů, pobavit se. Cílem je rozpohybovat lidi kolem celého Lipna. Od Loučovic až minimálně po Černou v Pošumaví.

To už je mnohem dál, než byl původní olympijský park v Praze, ne?
Společná myšlenka Letné a Lipna je to, aby se lidi zapojili aktivně. Novinkou je, že se jde do regionu a že to nebude o jednom uzavřeném areálu v Lipně nad Vltavou, které samozřejmě bude centrem, ale i o menších místech, kde se bude sportovat. To nám umožnilo připravit více sportů pro mnohem více lidí. Důležitou změnou je i to, že až olympijský park skončí a všechno se odstěhuje, něco dobrého tam zůstane – opravená hřiště, sportovní infrastruktura, kterou budou moci lidi užívat do budoucna. Takže Lipnu jako oblasti to nepomůže jen jednorázově, ale i v dlouhodobém horizontu.

Jak s tím tedy souvisí projekt Jižní Čechy olympijské?
V minulosti jižní Čechy hledaly témata jako husitství. Tady se nabídla zajímavá možnost propojit olympijský park s celoročním tématem pro celý kraj. Vzaly se akce, které už existují, ale dostanou třeba větší mediální podporu. Budou mít možnost používat značku Jižní Čechy olympijské. Budou tu ale i akce, o kterých jsem mluvila, jako třeba ta roadshow. V rámci grantového řízení byl sport více podpořen i finančně.

Co pro vás bude vrcholem?
Já se těším na všechno, mě celá ta práce opravdu baví. Mám možnost jezdit mnohem víc na jih Čech, dřív jsem vždycky jen projela na Šumavu. Užívám si už jen tuhle možnost. Samozřejmě se těším na ten olympijský park.

Budete mít čas si taky zasportovat?
Doufám, že ano. Ale budu tam hlavně pracovně. Jestli bude nějaká volná chvilka, tak si určitě zasportovat půjdu. Pro návštěvníky je výhoda v tom, že většina přenosů bude večer a v noci, takže přes den bude čas sportovat a dá se stihnout obojí.

Existuje takovýhle koncept olympijského parku i v zahraničí? Nebo je to ojedinělé?
Určitě je to výjimečná věc. My jsme v tom, dá se říci, celosvětový lídr. Olympijský park na Letné pozorně sledoval Mezinárodní olympijský výbor. Byl to obrovský úspěch, který budou možná následovat v budoucnu i další země po celém světě. Už během Ria budou tři podobné parky v zahraničí – konkrétně v Nizozemsku, Finsku a Izraeli. Takže také olympijský park na Lipně bude určitě pod mezinárodním drobnohledem, protože to je obrovská inspirace pro ostatní. Z českého pohledu je to silná stopa ve světě a z jihočeského je to unikátní příležitost. Je dost dobře možné, že se tento koncept od nás rozšíří do celého světa.

Zvládne to Lipno? Už teď tam bývá v létě doprava dost složitá.
Logistika a dopravní obslužnost je jedno z nejsložitějších témat Lipna. Je to v intenzivní přípravě. Ale já si myslím, že těch míst, vesniček kolem Lipna, kde budou sportoviště, bude tolik, že se to rozprostře. Návštěvníci budou samozřejmě muset pečlivě sledovat dopravní doporučení a řídit se pokyny organizátorů. Je jasné, že lidé nebudou moci zaparkovat, kde budou chtít.

Máte odhad, kolik by tam mělo být lidí?
Naše hrubé odhady počítají s celkovým počtem 200 tisíc návštěvníků. Průměrnou návštěvnost odhadujeme na 15 tisíc denně, o víkendech to bude víc, ve všední dny méně.